510 Gramlık Doğan Parmak Bebek, Can’da hayata tutundu!

510 gr. dünyaya gelen Çelik bebek, İzmir Özel Can Hastanesi yeni doğan yoğun bakım servisi ekibinin ve Dr.Cem Çiçek’in çabasıyla bir mucizeye imza atarak, sağlıkla taburcu oldu.

3 çocukları olan Selma (27), Osman Çelik çifti Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 22 haftalıkken 510 gr.lık bebekleri dünyaya geldi. 3 düşük bebekten sonra 4. çocuklarını da kucaklarına alamayan çift, soluğu İzmir Özel Can Hastanesi Yeni Doğan Bakım Yoğun Bakım Servisi’nde aldı. Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi’nde hayata tutunan 510 gr.lık bebek Çelik, 111 gün süren mücadelenin ardından taburcu olarak, mucize bebek olarak kayıtlara geçti.

İnşaat işçisi baba Osman Çelik, bebeklerinin yaşadığına inanamadıklarını söyleyerek, “Biz 22 haftalık doğduğu için yaşayacağını sanmıyorduk. Bu bebeğin yaşaması için Dr.Cem Çiçek ve ekibi inanılmaz çaba sarf ettiler. Yoğun Bakım sürecinde de çok zorlu günler geçirdik. Her gün bebeğin yaşaması için dua ettik. Şimdi evimize götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Uzman Dr.Cem Çiçek ise, literatürde 22 haftalık doğan, 500 gr.lık bir bebeğin sağlıklı yaşama ihtimalinin çok düşük olduğunun altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti;

“Hayatla bağdaşmayan bir doğum haftasında 22 haftalıkken doğan Çelik bebeğin, yaşama ihtimali çok düşüktü. Bir kaç kere ölüm tehlikesi de geçirmesine rağmen, Çelik bebek de, biz de vazgeçmedik. Bugün 2 kilo, 350 gr olan bebeğimizi, hiç bir sekeri olmadan, normal doğmuş bir bebek gibi taburcu ediyoruz. 111 gün süren bu mücadeleyi kazandığımız için çok mutluyuz.”  

Bebeğin annesi Selma Çelik ise, bebeğinin üzüntüsünden sütünün kesildiğini anlatarak, daha önce de 3 aylık, 4 aylıkken bebeklerini kaybettiğini anlattı. 3 çocuk annesi Selma Çelik, 4.çocuklarının da yaşama ihtimali olmayacağını düşünürken, iyi bakımla yaşama tutunarak, bebeklerinin kendilerini bile şaşırttığını söyledi.