Yazar : Uzm. Dr. Nazan B. Pekcan
Uzmanlık : Nöroloji
Tarih : 21.09.2018

Alzheimer En Sık Görülen Demans Hastalığı

Alzheimer hastalığı bunama yapan hastalıklar içinde en sık görülen hastalıktır. Modern çağın hastalığı olarak da tanımlanan hastalığın yaş ile birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Özellikle 65 yaş ve üstü her 100 kişiden 8’inde görülme sıklığı vardır.

Alzheimer Belirtileri

Alzheimer hastalığı belirtileri şunlardır;

-Yeni öğrenilerin bilgilerin unutulması

-Bellek kaybının giderek artması

-Günlük yaşam aktivitelerinde unutkanlık nedeniyle aksaklıklar yaşanması

-Tanıdık, bildik kişilerin isimlerinin sık sık unutulmaya başlaması

-Günlük işlerini planlamada ve uygulamada bozulmalar

-Basit kelimeleri hatırlamada zorlanmalar

-Tanıdık adresleri bulmada zorlanmalar

-Para hesabında bozulmalar ve alışveriş yaparken zorlanmalar

-Ruh halinde ani değişiklikler

Her Demans Alzheimer Değildir

Demans halk arasında bilinen ismiyle bunama, alzheimer hastalığı ile pek çok ortak nokta barındırır. Ancak, demans ve Alzheimer rahatsızlıkları birbirinden farklıdır. Bunama özellikle yaşlı bireylerde sıkça gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Demansın geniş bir yelpazesi vardır ancak Alzheimer hastalığında fizyolojik belirtiler de eşlik eder. Alzheimer hastalığı en sık görülen demans hastalığıdır. Ancak her unutkanlık alzheimer hastası olduğunuz anlamına gelmez. Alzheimer hastalarında unutulan obje, kişi ya da kelime sonradan hatırlanmaz. Unutkanlık ilerleyen ve günlük yaşantıyı etkileyen bir akış haline gelir. Daha önce kişinin rahatlıkla yaptığı günlük işlerde bozulmalar meydana gelir. Banyo yapmak, yemek yapmak, alışveriş yapmak gibi günlük rutin işlerde alzheimer hastalığının seyrine göre zorlanmalar başlar. 

Alzheimer hastalığı uygun tedavi ile belki yavaşlatılabilir ama tamamen iyileşme söz konusu değildir. Bazı demans türlerinde ise iyileşme söz konusu olabilir. Beslenmeden, tiroid düzensizliğinden, vitamin eksikliğinden veya ilaç etkileşiminde kaynaklı demans hatalarında, doğru bir tedavi uygulanarak etkenler düzeltilirse, demans belirtileri ortadan kalkabilir.

Alzheimer Tedavisi

Dünya çapında yapılan bilimsel araştırmalar devam etmesine ragmen, Alzheimer hastalığını durduran ya da tam anlamıyla tedavi eden bir ilaç bulunmamaktadır. Tedaviler kişiye özel yapılan araştırmalar sonrası uygulanır. Genellikle kullanılan ilaçlar, beyin hücrelerinin birbiri ile iletişimini kolaylaştırmasını sağlar. Bu ilaçların hastalığın ilerleyişini kısa süre için yavaşlattığı düşünülmektedir.