Yazar :
Uzmanlık :
Tarih : 03.12.2018

ÇOCUĞUNUZ BOYNUNU BÜKÜYORSA DİKKAT

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Doç.Dr. Sühan Tomaç, gözlerinde kayma sorunu yaşayan bazı çocukların kaymayı azaltmak amacıyla gözlerini paralele hale getirirken başlarını ve boyunlarını eğdiklerini söyledi. Bu alışkanlığın zamanla baş ve boyun eğriliğine yol açtığını anlatan Tomaç, “Bu durumdaki çocuklar bazen göz doktoruna kontrol ettirilmeden ameliyat edilebiliyor. Aileler dikkatli olmalı” dedi.

ÇOCUKLARDA GEÇMEYEN BAŞ VE BOYUN EĞRİLİĞİ MEVCUTSA MUTLAKA DOKTORA GÖRÜNMELİ

Çocuklarda baş ve boyun eğmelerinin göze bağlı bir sorundan kaynaklanabileceğini anlatan İzmir Özel Can Hastanesi’nde görevi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Tomaç, "Baş ve boyun eğmelerinde çocuklarda ortopedik bir durum var zannediliyor. Bazen baş ve boyun eğmesi olan çocuklar ameliyat edilebiliyor. Baş ve boyun eğmesinin sebebi göz kaynaklı olduğu için ameliyat sonucunda da bir düzelme gerçekleşmiyor. Çocuklarında geçmeyen baş ve boyun eğriliği bulunan ailelerin mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına doktoruna başvurmaları gerekiyor. Göz doktorunun detaylı incelemesinin ardından tedaviye yön verilmeli" dedi. Çocukların gözlerini paralel hale getirip kaymayı azaltma ihtiyacı duyduklarını anlatan Tomaç, bu alışkanlığın baş ve boyun eğriliklerine yol açtığını ifade etti.

TEDAVİ EDİLMEZSE CİDDİ SORUNLAR YAŞANABİLİR

Çocuklarının göz kayması veya baş ve boyun eğriliğinden şüphelenen ailelerin doktora başvurması gerektiğine dikkat çeken Dr. Tomaç, "Göz kayması durumunun tespitini ise, başı normal tuttuğumuzda gözde bir kayma varsa, göze bağlı bir boyun eğmesi sorunu olduğunu görüyoruz. Göze bağlı baş ve boyun eğriliği hastalığı fark edilmez ve tedavi edilmez ise, çocuklar ileriki yaşamlarında ciddi sorunlar yaşayabilir" diye konuştu.

BEBEKLER İLKAYLARDA GÖZ KONTROLÜNDEN GEÇİRİLMELİ

Çocuklarda yalancı göz kayması ve gerçek göz kayması konularında da bilgilendirme yapan Dr. Tomaç, çocukların bu tip durumlarda göz hastalıkları hekimine muayene edilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Tomaç, "Bu tip göz kayması durumlarında çocuklar mutlaka hekime muayene edilmeli. Bebeklerin ilk aylarında gözlerinin kabaca bir şekilde ve ilk yaştan itibaren de detaylı rutin muayeneleri yapılmalı "dedi. Çocukların yarısından fazlasında gözün dışarı gidip gelme sorunları yaşadığını söyleyen Tomaç, kontroller itibariyle 6 aydan sonra devam eden bir kayma mevcut ise gerçek kayma diye nitelendirilen bir göz sorunun tespit edildiğini söyledi. .