Kistik Fibrozis

Can Dostlarıyla #KistikFibrozis İçin Farkındalık

İzmir Özel Can Hastanesi, bebeklerde görülen #KistikFibrozis ile her 3 kadından birinde görülen #MemeKanseri’ne ilişkin farkındalık yaratmayı hedefleyen ve KİFDER tarafından düzenlenen “Her Adım Bir Nefes” etkinliğine katılarak kurumsal destekçiler arasında yer aldı.

Bornova Yakaköy’de sevimli #CanDostları ile birlikte Kistik Fibrozis ve Meme Kanseri farkındalık koşusuna katılan çok sayıda katılımcı arasından dereceye girenlerin mama ödülleri KİFDER yetkilileri tarafından verildi. Koşuya İzmir Özel Can Hastanesi adına hemşiremiz Umut Cem Solmaz katıldı. Etkinlik uzman hekimlerin konuşmaları ve Grup Değil konseriyle sonlandı.

#CanDostları #CanDostum #ÖnceSağlık

Kistik Fibrozis Nedir?

Kistik fibrozis (KF) yeni doğanlarda kalıtsal geçişli ve ölümcül olabilen ciddi hastalıklardan biridir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda sıklığının 3000 doğumda 1 civarında olduğu bildirilmekle birlikte, akraba evliliğinin çok sık olduğu göz önüne alındığında, daha yüksek olabileceği de tahmin edilmektedir. Hastalık geçen yüzyılın başında erken yıllarda ölümcül seyrederken, konu ile ilgili bilgilerin artması ile birlikte hastaların yaşam süresinde belirgin uzama sağlanmıştır, ancak halen kesin bir tedavisi yoktur.

     Hastalardaki genetik bozukluk, hücre zarındaki su ve tuz geçişini etkileyerek solunum yolları, pankreas, mide barsak sistemi ve ter bezleri başta olmak üzere vücudun tüm salgı sistemlerini etkiler. Vücutta salgılanan sıvı içeriğinin değişmesi, akciğerlere dirençli enfeksiyon ajanlarının kolayca yerleşmesine neden olur. Bu da müzmin bir iltihaba ve akciğerlerin uzun dönemde haraplanmasına yol açar.

    Yeni doğanlarda anne baba akraba evliliği, kardeşlerde ölüm öyküsü, barsak tıkanması öyküsü, sarılık ve öpülünce deriden tuzlu tat gelmesi; süt çocukluğu döneminde büyüme sorunları, bol miktarda pis kokulu ve yağlı dışkılama, sık tekrarlanan solunum yolu enfeksiyonları, kansızlık, ödem; çocukluk ve ergenlik dönemlerindeyse artan hışırtı atakları, düzelmeyen veya yineleyen akciğer enfeksiyonları, iltihaplı balgam çıkartma, müzmin ve inatçı sinüzit, astım, çocukluk tipi şeker hastalığı ve gecikmiş ergenlik, hastalığı tanılamak için kuvvetli bulgular arasındadır.

    Günümüzde tüm dünyada uygulanan erken tanı ve etkili tedavi yöntemleriyle bu Kistik Fibrozis hastalarında oldukça olumlu sonuçlar alınmakta ve hastalar kaliteli ve aktif bir hayat yaşayabilmektedirler. Diğer taraftan hastalığın kesin tedavisi için gen tedavileri araştırılma aşamasındadır.

Ayrıntılı bilgi için > www.kifder.org.tr

 

 

 



İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.