Baş Ağrıları

Baş Ağrıları

  • Gerilim tipi baş ağrısı
  • Migren
  • Nevraljiler
  • Artmış kan basıncından kaynaklı baş ağrıları

Baş Ağrısı Çeşitleri

Baş ağrısı çok sık olarak görülen bir yakınmadır. Pek çok baş ağrısı çeşidi olduğu gibi alta yatan başka bir hastalığın belirtisi  de baş ağrısı olabilir.

Nöroloji polikliniğine başvuran hastalarda sık karşılaşılan baş ağrılarından biri migrendir.

Migren, kadınlarda  daha fazla görülmektedir.

Migreni olan  hastalarda bazen baş ağrısı başlamadan 5-10 dakika önce göz önünde aura dediğimiz ışık çakmaları, kar taneleri, zigzag ışıklar ve bulanık görme şeklinde tarif ettikleri belirtiler olabilir, ardından sıklıkla yarım başlayıp tüm başa yayılan zonklayıcı, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği baş ağrısı ortaya çıkar. Ağrı sırasında ışık, ses ve kokular  hastayı rahatsız edebilir. Karanlık sesiz odada uyumak kişiyi rahatlatır. Açlık uykusuzluk, mevsim değişiklikleri, yolculuk, lodoslu havalar ve stres  ağrıyı tetikleyebilir. Bazı yiyecekler özellikle mayalı yiyecekler, peynir, şarap gibi gıdalar ağrıyı tetikleyebilir.  Ağrı 4-72 saat sürebilir.

Gerilim tipi baş ağrısı  yine sık gördüğümüz ağrılardan bir tanesidir. Sıklıkla başın alın bölgesinde ensede sıkıştırma gerginlik,  uyuşma ya da  basınç şeklinde tanımlanır. Günün herhangi bir zamanında başlayabilir ancak akşam saatlerinde daha sık ortaya çıkan baş ağrısıdır. Stres, kaygı, yoğun iş temposu, uzun süre bilgisayar başında kalma, yoğun ders çalışma gibi durumlar ağrıyı tetikler. Bu ağrı kısa süreli birkaç saat ve bir iki gün sürebilir bazen günlerce sürebilir.

Küme baş ağrısı daha az sıklıkta görülen  ağrı kesici tedaviye yanıtsız bir baş ağrısı çeşididir. En belirgin özelliği  ağrının yılın belirli dönemlerinde kümelenmesi, ağrı göz çevresinde gözün arakasında oyucı ve çok şiddetlidir, bu baş ağrısı ile birlikte kişinin göz kapağında şişme, gözünde kızarma, yaşarma, burunda akma gözlenir.

Baş ağrısı şikayetinin altında yatan  ciddi olabilecek birçok neden olabilir. Beyin tümörleri yavaş ve sinsi şeklinde büyüdükleri için kişinin yavaş başlayıp günler aylar içinde giderek aratan baş ağrısı ortaya çıkabilir, baş ağrı sabahları belirgindir ve bulantı kusmada eşlik edebilir.

Ateş, bulantı, kusma davranış ve kişilik değişikliği ile birlikte olan baş ağrılarında menenjit dediğimiz beyin zarlarının iltihabı ile ensefalit dediğimiz beyin iltihabı olabileceği akılda tutulmalıdır.

Ani şiddetli bomba patlar şeklinde olan, bilinç değişikliği ve nörolojik bulgular veren başa ağrıların altında beyin kanaması olabilir.

DOKTORLARIMIZ

Nöroloji KLİNİĞİMİZDEKİ DİĞER HİZMETLERİMİZ

Online Randevu
İçin Tıklayınız

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.