Hipospadias (Peygamber Sünneti)

Hipospadias (Peygamber Sünneti)

Erkek çocuğu dış genital organı olan penisin doğumsal bir bozukluğudur. Her 250 doğumda bir görülür. İdrar kanalı kısa olup penisin ucunda olması gereken idrar deliği penisin alt yüzünde bir yere açılmaktadır.  Bu çocuklar idrarlarını pipinin altından yaparlar. Özellikle ağır tiplerinde peniste aşağı doğru kıvrılma eşlik eder. Sünnet derisi de alt tarafta eksik olduğundan halk arasında “yarım sünnetli” veya “peygamber sünnetli” olarak adlandırılmaktadır. Tanı için muayene yeterlidir. İdrar deliği penis ucuna yakın olanlarda genellikle başka bir sorun eşlik etmezken daha ağır tiplerde (idrar deliğinin torbaya yakın açıldığı) böbrek ve idrar kanallarına ait başka sorunlar da gözlenebilir. Bu nedenle bu ağır tiplerde ek tetkikler gerekebilir.

Tedavisi ameliyattır. Genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyatta temel amaç idrar kanalının uzatılarak idrar deliğinin penisin ucuna getirilmesidir. Eğrilik varsa o da düzeltilir. Ameliyat ilk 6 aylık dönemden sonra, genellikle bir yaş civarında yapılmaktadır. Çocuğun psikolojik olarak kötü etkileneceği, cinsel organını tanımaya başladığı 2,5-3 yaşından önce  bu sorunun halledilmiş olması gerekir.

Hipospadias, bebek doğduğunda muayenede saptanmaktadır. Ailelerin bu çocukları kesinlikle sünnet ettirmemeleri gerekir. Sünnet derisi çoğu zaman ameliyatta kullanılmaktadır ve zaten hipospadias ameliyatı sırasında sünneti de yapılacaktır.

DOKTORLARIMIZ

Online Randevu
İçin Tıklayınız

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.