Çocuklarda İnmemiş Testis Nedir?

Çocuklarda İnmemiş Testis Nedir?

 

Anne karnındaki erkek bebeğin yumurtalıkları (testisler) karın içinde bir yandan gelişmeye devam ederken bir yandan da göç ederek kasık kanalından geçer ve doğumdan kısa bir süre önce torbaya (skrotum) yerleşirler.

Testislerden birinin ya da daha nadir olarak ikisinin torbaya yerleşememesine inmemiş testis denir. Bir ya da iki testis torbada ele gelmez. Prematüre bebeklerde görülme sıklığı %60-70’leri bulmaktadır. Görülme sıklığı zamanında doğmuş bebeklerde %4’dür. Bir yaşından sonra inmemiş testis görülme oranı %1’in altına inmektedir.

%60 sağ tarafta görülmekle birlikte solda ya da iki taraflı da olabilir.

 

İnmemiş testiste ne gibi sorunlar olur ?

Testislerin normal gelişip büyüyebilmeleri için vücut ısısına göre daha düşük ısıda, torba içinde  bulunmaları gereklidir. Yüksek ısıda testislerin fonksiyonları bozulmakta ve fertilite oranı düşmektedir. Başka bir deyişle inmemiş testis, ileride çocuk sahibi olma şansını azaltır.

İnmemiş testislerde erişkin dönemde kanser gelişme oranı artmaktadır. Testisin indirilmesi bu olasılığı azaltmaz. Ancak indirilmeyen testislerde kanserin tanısı da zor olacağından gecikme riski yüksek olur.

İnmemiş testislerle birlikte kasık fıtığı (İnguinal herni) görülme oranı da daha yüksektir.

Testislerin torsiyon (damarlarında dönme nedeniyle çürüme riski) ve travmaya maruz kalma ihtimalleri de daha yüksektir.

 

İnmemiş testis tedavisi

Doğduktan sonra inmemiş testis saptanan bebeklerde, altı ay testisin kendiliğinden inmesi beklenir. İnmeyen testislerin bir yaş civarında ameliyat ile indirilmesi gerekir. Bebeklerde inmemiş testisin olduğu tarafta kasık fıtığı da var ise beklenmeden fıtık ve inmemiş testis ameliyatı aynı anda yapılır. Daha büyük çocuklarda, yaşı ne olursa olsun beklenmeden inmemiş testis ameliyatının yapılması gerekir.

 

DOKTORLARIMIZ

Online Randevu
İçin Tıklayınız

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.