Meme Onarımı (Rekonstrüksiyonu)

Meme Onarımı (Rekonstrüksiyonu)

Meme; bir kadın için görsel, estetiki, işlevsel ve psikolojik açıdan en özel ve önemli dokularından birisidir. Meme dokusunun özellikle meme kanseri gibi hastayı aynı zamanda yaşamsal kaygılar nedeniyle yoğun stress altından bırakan bir hastalık nedeniyle yitirmesi hastanın yaşam enerjisinin tükenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle meme onarımı yalnızca bir estetik sorun olmanın çok ötesinde, multidisipliner yaklaşılması gereken bir durumdur.

Can Sağlık Grubu İzmir ve Salihli Özel Can Hastaneleri’nde meme onarımı genel cerrahi, estetik plastik ve rekonstürktif cerrahi ve psikiyatri uzmanlarının birlikte çalışmalarıyla yürütülmektedir.

Meme onarımı, meme alınma işlemiyle birlikte eş zamanlı yapılabileceği gibi ilk ameliyattan 6 ay–1 yıl sonra da yapılabilir. Meme alınmasına neden olan sorun ne kadar erken dönemde tespit edilir, opere edilir, radyoterapi tedavileri ne kadar az gerekirse meme onarımının eş zamanlı yapılması da o denli uygun olur. Çünkü ameliyatlar sonrasında meme operasyonu yapılan hastanın hızla iyileşebilmesi, aynı zamanda psikolojik olarak güçlü ve tedaviye uyumlu olmasını da gerektirir.

 

Meme Onarımı Ameliyatında Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

İki yöntem söz konusudur.

 1. Silikon Protezlerle Onarım
 2. Hastanın Kendi Dokularıyla Onarım (Otojen Onarım)

 

Hangi yöntemin kullanılacağına şu faktörler gözetilir:

 • Hastanın yaşı
 • Genel sağlık durumu
 • Hastaya yapılan meme alma (mastektomi) ameliyatının özellikleri (cilt, kas, meme başının alınıp alınmadığı)
 • Radyoterapi uygulanıp uygulanmadığı
 • Vücut yapısı
 • Memelerin orantısı (simetri, sarkıklık)

 

Protezlerle Meme Onarımı

Protezler silikondan yapılmıştır. Ortalama dayanıklılık süreleri 15-20 yıldır. Diğer yönteme göre operasyon daha kolay ve hızlı gerçekleştirilebilir. Ne tür protez kullanılacağına memenin durumuna göre hekim karar verir. Nadir de olsa protezlerin riskleri söz konusudur.

Bunlar;

 • Enfeksiyon
 • Protezin sönmesi
 • Çevre dokunun sertleşmesi sonucu protezin doğal görünümünü yitirmesidir.

Meme protezi günlük olağan davranışlarla (yüzükoyun yatma, emniyet kemeri bağlama, spor yapma, vb.) delinmez. Ancak kesici ya da delici bir travma sonucu delinebilir ki böyle bir durumda da kişiye hiçbir zararı yoktur. Aynı kesiden çıkarak yeni bir protez yerleştirilir.

 

Hastanın Kendi Dokularıyla Meme Onarımı

Bu yöntem de hastanın sırt, karın, bel ya da kalça bölgelerinden nakledilen dokularla mikrocerrahi yöntemle meme onarımı yapılır. Ameliyat birkaç seansla tamamlanır. Özellikle geç dönemde, kemoterapi veya radyoterapi uygulanan hastalarda, mastektomi sonrası onarım yapılmamış ya da onarım başarız olmuşsa tercih edilen bir yöntemdir. Daha doğal bir görünüm oluşturması fiziksel, ruhsal açılardan ve ilerdeki kilo alıp vermelere uyum yönünden daha çok tercih edilir.

Zaman zaman her iki meme arasında oluşabilecek asimetri yağ enjeksiyonlarıyla kolaylıkla giderilebilir. Ameliyattan sonra kan ve sıvı drenajı için yerleştirilen direnler 1 hafta sonra çıkarılır, 6. Haftadan itibaren de hasta günlük aktivitelerine başlayabilir.

 

Meme Onarımında İyileşmeyi Etkileyen Risk Faktörleri

 • Hastanın sigara kullanması,
 • Obezite,
 • Tansiyon, diyabet, kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları,
 • Hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları gibi kronik sağlık sorunları,
 • Kemoterapi -radyoterapi uygulanması,
 • Meme onarımından sonra yara iyileşmesinde sorun yaratabilecek faktörlerdir. Özellikle sigaranın ameliyattan en az 3 hafta önce bırakılmış olmasını öneririz.

Hastanede yatış süresi 3-5 gün olup 3 haftalık istirahat sonrasında hasta günlük yaşamına dönebilir.

Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği KLİNİĞİMİZDEKİ DİĞER HİZMETLERİMİZ

Online Randevu
İçin Tıklayınız

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.