Mikropenis (Küçük Gelişmemiş Penis)

Mikropenis (Küçük Gelişmemiş Penis)

 

Mikropenis yapı ve görünüm olarak normal gelişmiş, ancak yaş aralığındaki diğer çocukların penislerine göre daha küçük penisi ifade eder. Normalde gününde doğmuş bir erkek bebeğin penis uzunluğu 2,8-4,2 cm uzunluğundadır. < 1,9 cm olması mikropenisi işaret eder. 

 

Mikropenis Nedenleri Nelerdir? 

Genital gelişim, kromozomlar ve hormonların etkileşimi ile seyreden karmaşık bir süreçtir.Eğer vücut erkek cinsel organ gelişimi sağlayacak yeterli düzeyde androjen hormon üretemezse ya da üretilen hormona yanıt veremezse cinsel gelişim olumsuz etkilenir. Mikropenis büyük olasılıkla anne karnında yetersiz androjen hormon etkisi sonucu oluşur.  

 

Mikropenis Tanı Yöntemleri Nelerdir ? 

Tanı, genellikle doktorun fizik muayenesi ile konulur.  Çoğu kez penis normal büyüklüktedir. Ancak suprapubik (kasık bölgesinin üst tarafı) yağ yastıkçığının aşırı olması penisin doku içerisine doğru gömülmesine ve küçük görülmesine neden olabilir.

Can Sağlık grubuna bağlı İzmir Özel Can Hastanesi ve Salihli Özel Can Hastanesi üroloji, endokrin ve çocuk hekimlerinin birlikte değerlendirmeleri ile doğru tanı ve tedavi yaklaşımı sağlanır. 

 

Mikropenis Tedavi Yaklaşımları Nelerdir? 

Çocuk hekimimiz en uygun tedavi seçeneğini sizinle paylaşacaktır. Bazı çocuklarda hormon tedavisi ile penis büyümesi uyarılabilir. Ekibimizdeki psikolog çocuğun uyumunu kolaylaştıracaktır. 

Online Randevu
İçin Tıklayınız

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.