Depresyon

Depresyon

Depresyonun klinik belirtileri nelerdir?

Depresyonun temel özelliği,  çökkün duygudurum, daha önce keyif alınan aktivitelere karşı ilgi-istek azlığı ve zevk almada azalmadır. Çökkün duygudurum, neredeyse her gün, günün büyük bir bölümünde bulunur ve bu durumu ya kişinin kendisi bildirir (üzüntülüdür, kendinin boşlukta zanneder, umutsuzdur) ya da bu durum başkalarınca gözlenir (ağlamaklı görünür). İlgi istek kaybı değişik etkinlik ve sorumluluklara karşı izlenir. Olağan etkinliklerden dahi ( İş, özel zevkler, bireysel ilişkiler, cinsel aktivite) zevk alınmaz. Değersizlik, aşırı ya da uygunsuz suçluluk duyguları tabloya eşlik eder. Tekrarlayan intihar düşünceleri ve girişimleri depresyonun önemli belirtilerindendir.

Depresyonda kişi bitkindir; enerji düzeyi düşüktür. Bazı hastalarda ise huzursuzluk ya da bunaltı gözlenir. Depresif olguların çoğunda duygudurum değişiklikleri ile birlikte iştahta değişiklik de gösterir. Yeme isteğinde azalma ya da artma söz konusudur.

Uyku bozukluğu depresyona çok sık eşlik eden bir belirtidir. Uykusuzluk çekme ya da aşırı uyuma gözlenebilir. Kişi düşünmekte ve odaklanmakta güçlük çeker, kararsızlık eşlik edebilir.

Depresyon tanısı nasıl konur?  

Depresyon tanısı için yukarıdaki belirtilerin tamamının bulunması gerekmez. Bu belirtilerden bir kısmı işlevselliği bozacak kadar ağır ise ve belirtiler başka nedenlerle açıklanamıyorsa tanı konur.

 

Depresyon tedavi edilebilir mi?

Depresyon, tedaviye yüksek oranda yanıt veren bir hastalıktır. Hasta – hekim işbirliği tedaviye yanıtta çok önemlidir. Tedavide ilaç ve psikoterapiden faydalanılır. İlaçlar hekim kontrolünde, uygun doz ve uygun sürede kullanılmalıdır. Aksi durumda tedaviden yeterli yanıt alınmaz.

Depresyon tekrar eder mi?

Depresyon tekrar edebilen bir hastalıktır.  Daha önce depresyon geçirmiş olmak, ailede duygudurum bozukluğunun bulunması, anksiyete ve alkol- madde kullanımının eşlik etmesi gibi nedenler  hastalığın tekrarlama olasılığını artırır.

Düzenli olarak kontrollere gitmek ve hekimin önerilerine uymak, yeniden hastalanmamak için uygulanacak en iyi yoldur.

DOKTORLARIMIZ

Online Randevu
İçin Tıklayınız

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.