Randevu Al

Mide Bulantısı

Mide Bulantısı Nedir? Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Mide bulantısı çoğu zaman sindirim sistemi rahatsızlıkları, besin-ilaç zehirlenmesi, alkol-nikotinin aşırı tüketimi, migren, gastrit-ülser, gıda intoleransı, stres-anksiyete, gebelik, araç tutması(hareket hastalığı) veya ilaç kullanımına bağlı(kemoterapi vs.)ikincil olarak yaşadığımız nedenlerden dolayı midenin üst bölümünde hissedilen bir rahatsızlıktır.
Bulantı ile ilişkili semptomlar arasında baş dönmesikusmabaygınlıkağız kuruluğuishalateşkarın ağrısı ve idrara çıkmada azalma bulunur.

Peki mide bulantısı durumunda nelere dikkat etmeliyiz?

  • Uyandığınızda ve gün içinde birkaç saatte bir kuru yiyecekler tüketebilirsiniz. Bunun  sebebi genellikle mide boşken mide bulantısının daha yoğun hissedilmesidir. Galeta, kızarmış ekmek ve leblebi kuru gıdalara örnek verilebilir.
  • Aç karnına sıvı içmek de tam tersi mide bulantısı hissine katkıda bulunabilir. Yemekleriniz sırasında içecekleri yavaşça yudumlamaya veya katı yiyecekleri yedikten 30 ila 60 dakika sonra tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Yiyeceklerin kokusu sizi rahatsız ediyorsa, hoş olmayan veya yoğun kokuları olan yiyeceklerden kaçının. Buna çözüm olarak mutfaktan başka bir ortamda yemek yiyebilirsiniz.
  • Yağlı, kızarmış veya baharatlı yiyeceklerden kaçının. Bu yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürdüğünden, şişkinlik ve mide bulantısına sebebiyet verebilir.
  • Az az sık sık beslenerek mideyi fazla doldurmaktan ve aynı zamanda uzun süre boş kalmasından kaçının.
  • Günün yoğunluğunda, yemek yemeye fırsat bulamayacağınız zamanlarda öğünlerinizdeki gıdaları protein kaynaklarından seçerek tokluk süresini uzatın.
  • Taze zencefil bazen mide bulantısını azaltmada yardımcı olur. Ancak pıhtılaşma önleyici ilaçlar alıyorsanız taze zencefil tüketmemelisiniz.