Kontak Lensler

Kontak Lensler

Kontak lensler; Miyopi (uzağı görememe), hipermetropi (yakını görememe), presbiyopi (kırk yaş üzeri yakını görememe), astigmatizma gibi görme kusurlarında kullanılabileceği gibi kozmetik amaçlı olarak göz rengini değiştirmekte veya kornea yaralanmalarında tedavi amaçlı olarak kullanılabilen, gözün ön tabakası olan kornea üzerine yerleştirilebilen küçük merceklerdir.

Kontak Lens Seçimi Öncesinde Mutlaka Göz Muayenesi Olmalısınız.

Hastanın gözünün kontak lense uygun olup olmadığı, lensin tipi, derecesi, çapı, eğikliği değerlendirilerek kontak lens uygulamasına geçilir.

Doktorun aynı zamanda lensin nasıl uygulanacağı, nasıl korunacağı, kullanım süreci hakkında hastayı bilgilendirmesi gerekir.

Kontak lensler net bir görüş sağlamalı, göz yaşı dolaşımı ile hafifçe hareket edebilmelidir.

Lensler kullanım alanlarına göre; siferik kontak lensler (miyopi ve hipermetropi de tercih edilir.), torik kontak lensler (astigmatizmde), multifocal kontak lensler (kırk yaş üzeri yakın görme bozukluklarında), hibrit kontak lensler (astigmatizma ve keratokonusta), teropatik kontak lensler (kornea yaralanmalarında kullanılır.) şeklinde sınıflandırılır.

 

Kontak Lens Kullanırken Nelere Dikkate Etmeliyiz?

Kontak lenslerle uyunmamalıdır. Deniz eve havuza kontak lenslerle girmek ciddi enfeksiyonlara neden olabileceğinden sakıncalıdır. Göz de kızarıklık, batma, çapaklanma gibi şikayetler olduğunda lens çıkarılmalı ve hekimle görüşülmelidir.

Online Randevu
İçin Tıklayınız

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.