KADIN HASTALIKLARI
VE DOĞUM (JİNEKOLOJİ)

Jinekolojik rahatsızlıklar, kısırlık (infertilite), tüp bebek ve aşılama uygulamaları, aile planlaması, jinekolojik onkoloji (kadın kanserleri), menopoz, cinsel hastalıklar, cinsel problemler gibi konular ile ilgilenen tıp dalıdır.

Sizi dinliyoruz..

Bilgilerinizi gönderin, sizinle iletişime geçelim

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM (JINEKOLOJI) KLİNİĞİ

Kadınların üreme organlarına ilişkin hastalıklar “genel jinekoloji-kadın hastalıkları” başlığı altında ele alınır. Bu hastalıkların teşhis, tetkik ve tedavisi ile ilgilenen doktorlara da “Jinekolog” ya da “Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı” adı verilir.

Gebelik ve doğum, insanlığın ilk insandan bu yana en fazla ilgi gösterdiği, anlamaya çalıştığı bilim alanıdır.

Kadın hastalıkları terimi bir kadının ergenlik öncesi çağından başlayarak tüm üreme dönemi ve sonrası (menopoz) dönem de dahil olan tüm jinekolojik problemleri içerir.

Rahim ve yumurtalıkları ilgilendiren myom, over (yumurtalık) kisti, kanser gibi patolojiler yanında üreme sağlığı sorunları (kısırlık, tüp bebek, aşılama, hsg çekimi), cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz tedavisi, aile planlaması yöntemleri (korunma yöntemleri, kürtaj), adet düzensizliği problemleri (polikistik over gibi), kanser tarama programları (smear testi ve HPV) ve kanser- aşısı, gebelik ve doğumla ilgili tüm takipler, jinekolojik kapalı ya da açık ameliyatlar (histerektomi, myomektomi, kistektomi, laparoskopi ve histeroskopi) ve genital estetik konuları bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının uzmanlık alanına giren konulardır.

Döllenmeyle başlayan gebelik süreci ve doğum çok sayıda sürprizlere ve bilinmezliklere açıktır. Doğum biliminde ve teknolojideki hızlı gelişmeler bu sürprizlerin sağlıklı bir şekilde yönetilmesinde büyük katkılar sağlamıştır.

Hastanemiz;  başta geniş laboratuvar imkanları, 4-5 boyutlu ultrasonografik değerlendirme koşulları, olası erken doğum eylemlerinde bebeğinizin sağlıklı bir şekilde hayata tutunmasını kolaylaştıracak ileri seviye yeni doğan yoğun bakımları, alanlarında deneyimli güler yüzlü ebe ve hemşireleri, çok sayıda ulusal ve uluslar arası başarılı çalışmaları olan uzman hekimleriyle anne adaylarımızın ve bebeklerimizin en büyük yardımcılarıdır.

Herhangi bir şikayet olmasını beklemeden yıllık jinekolog muayenesi üreme çağındaki her kadın için elzemdir.

Özellikle 21 yaşın üzerindeki cinsel yönden aktif kadınların 3 yılda bir smear testi yaptırmaları, 40 yaş üstü kadınların ise yıllık mammografi ile meme kanseri açısından taranması toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Meme Kanseri ve rahim ağzı kanseri tarama yöntemleri olması nedenli erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğu hastalıklardır.

Bazı durumlarda ise rutin takip dışında bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına hemen muayene olunması gerekebilir.

Bunlar:

-Normalden fazla miktarda ve çok uzun süren ya da adet arasında olan düzensiz kanamalar

-Adet döneminde ya da cinsel ilişki sırasında olan ciddi kasık ağrıları

-Bol miktarda, kötü kokulu, renkli akıntılar

-Karında ele gelen kitle hissi

-İlişki sonrası ya da menopoz döneminde olan kanamalar

-Adet gecikmesi

Pek çok jinekolojik problem erken teşhis ya da rutin muayene ile önceden tanınıp tedavi yapılabilmektedir.

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.