Randevu Al

Anneleri Doğumdan Sonra Yeniliyor: Annelik Estetiği

Hamilelik sürecini bitiren anneler, vücutlarında meydana gelen deformasyonları “Mommy Makeover” da denilen Annelik Estetiği operasyonları ile azaltabiliyor. Annelik estetiği karnı germe, liposuction, meme toparlama operasyonları ve genital bölge operasyonu dahil olmak üzere birçok operasyonu içinde barındırıyor. Özellikle 30-50 yaş arasındaki kadınların tercih ettikleri annelik estetiği, her geçen yıl daha da tercih edilen bir operasyon oluyor. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Remzi Fırıncıoğulları annelik estetiği ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

 

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiğinin hamilelik sonrası annelerin vücutlarında meydana gelen deformasyonların minimize edildiği estetik operasyonlar bütünü olduğunu ifade eden Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Remzi Fırıncıoğulları “Birçok kadının hamilelikten sonra vücudunda değişiklikler ortaya çıkar. Annelik estetiğinde meme, karın, bel, genital bölge ve kalça bölgesi yayın olarak ele alınır. Özellikle birden fazla doğum yapan ve vücudunda deformasyonlar ortaya çıkan kişiler için uygundur. Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılabilir? Meme operasyonları için emzirme süreci bittikten en az 6 ay-1 sene sonrasını önerdiklerini söyleyen Dr. Fırıncıoğulları, “Karın germe operasyonlarında en uygun zaman ise kasların toparlanması için 1 sene beklenilmesidir. Ancak uygun zaman beklenip, tüm işlemler aynı anda yapılabilir. Sadece her ameliyatın kontrol ve iyileşme süreçleri farklı olacağından, annelerimizin gündelik yaşamlarını en az etkileyecek şekilde hareket etmeyi tercih ediyoruz. Böylece hem fiziksel hem de manevi olarak bir toparlanma yaşanıyor.”

 

Doğum Sonrası En Çok Deforme Olan Bölgeler Meme ve Karındır

Doğum sonrası en çok estetik tercih edilen bölgelerin meme ve karın olduğunu belirten Op. Dr. Remzi Fırıncıoğulları, “Meme operasyonlarında kişiye göre meme dikleştirme, küçültme veya büyütme operasyonları tercih edilebiliyor. Çünkü emzirme döneminde memeler bazen normal ölçünün yarısı kadar daha büyüyor ve emzirme süreci bittikten sonra hacim kaybı yaşıyor. Kontrol ve muayene sonrası hastamız için en doğal görünümü sağlayacak meme operasyonuna karar veriyoruz. Karın germe operasyonunda ise hamilelik sonrası karın bölgesinde kalan sarkmış deriyi toparlama, yağ doku fazlaysa liposuction işlemi ile destekleyerek, gergin düz bir karına sahip olacak şekilde operasyon tamamlanır.”

 

İyileşme Süreci Uzun Sürüyor Mu?

İyileşme sürecinin hastadan hastaya değişmekle beraber, genel olarak 2-3 haftadan sonra gündelik yaşama dönülebileceğini ifade eden Dr. Fırıncıoğulları spor yapmak için ise 3 ay beklemek gerektiğini söyledi. Fırıncıoğulları, “İyileşme döneminin ilk 4 veya 6 haftalık sürecinde karnınız ve memelerinizde şişlik olabilir. Bu endişe edilecek bir durum değildir. Vücudun verdiği bir tepkidir ve iyileşme sürecine destek olur. Bu etki geçicidir. Karın germe ameliyatı sonrası hastanın kesinlikle kendisini zorlamaması gerekir. V şeklinde yatıp belirli bir süre öne eğilerek yürümelidir. Liposuciton sonrası korse kullanılması gerekir. Kısacası her işlemin kendine özgü dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Ve bu süreçler hastaya doktoru tarafından ayrıntılı olarak anlatılır.

 

Annelik Estetiği Sonrası Tekrar Hamile Kalınır Mı?

Annelik estetiği sonrasında tekrar hamile kalınmasında bir sakınca olmadığını söyleyen Op. Dr. Remzi Fırıncıoğulları bu noktada önemli olanın zamanlama olduğunu söyledi. Ameliyat sonrası 1 yıl sonra hamilelik planlanabileceğini ifade etti.