Randevu Al

Diyabetik Retinopati

Diyabet (şeker hastalığı), gözün özellikle retina adı verilen sinir ve damar tabakasını etkileyerek görme fonksiyonlarını olumsuz etkilemekte ve görme kayıplarına yol açabilmektedir. Bu durum diyabetik retinopati olarak adlandırılmaktadır. 

 

Şeker hastalığı (diyabet) tanısı konulan her hasta mutlaka en kısa zamanda göz muayenesi olmalıdır. Şeker hastalarında retina normal olsa bile 6 ayda bir kez düzenli göz muayenesi yapılmalıdır, ama diyabetik retinopati tanısı konulmuşsa göz muayenesi sıklığı 3 – 4 aylık sürelere indirilebilir.

 

Diyabetik retinopatinin ortaya çıkmasında rol oynayan en büyük risk faktörü şeker hastalığının süresidir. Özellikle diyabet ortaya çıktıktan sonra 10 yıl ve daha fazla süre geçmişse retinopati görülme sıklığı oldukça fazladır. Tip 1 (insüline bağımlı) genç diyabetiklerde erken yaşlarda retinopati görülme sıklığı fazla iken Tip 2 (insüline bağımlı olmayan) diyabetiklerde retinopati hem erken hem de daha ileri yaşlarda sıklıkla görülür. Diyabetik retinopati tedavisi seçenekleri arasında Argon Lazer Fotokagülasyon, göz içi ilaç enjeksiyonu yada ileri aşamalarda Vitreoretinal Cerrahi adı verilen ameliyat yöntemleri uygulanır.