Randevu Al

Bel Fıtığı

BEL FITIĞI

Bel Fıtığı, bel bölgemizin temel taşıyıcı elemanı olan omurgamızı oluşturan omurlarımızın arasındaki disklerin yırtılıp fıtıklaşarak sinir köklerine bası yapması olarak tanımlanır.

 

Hayatında bel ağrısı çekmeyen insan yok gibidir. Bunların bir kısmı bel fıtığı kökenlidir. Buna bağlı olarak da “Bel Fıtığı nasıl tedavi edilir?” ya da “Bel Fıtığı Ameliyatsız tedavi edilebilir mi?” gibi sorular gündeme gelmektedir.

 

Bu sorulara genel bir yanıt vermek oldukça zordur. Tıptaki hastalık yoktur, hasta vardır deyimine bağlı olarak bu sorunun yanıtını doktorunuz verecek ve size uygun olan tedavi planını sunacaktır.

 

Bel Fıtığı Ameliyatları Beyin Cerrahisi bölümü tarafından en sık gerçekleştirilen operasyonlardan biridir. Eğer fıtık dışında, bel ağrısının nedeni dar kanal ise mikro cerrahi ile dar kanal ameliyatı da yapılabilmektedir. Bu konuda uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen bir operasyon son derece yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

 

Bel Fıtığının ameliyatsız tedavisi mümkün müdür?

Eğer doktorunuz tarafından yapılan değerlendirilmede ön planda cerrahi yaklaşım düşünülmediyse ameliyatsız tedavi yöntemleri planlanacaktır. Fizik Tedavi yaklaşımı burada önemli yer tutar. Ağrının etkin kontrolü, düzenli fizik tedavi programları  ve kilo kontrolü ile kaliteli ve ağrısız bir hayat sürdürmek mümkündür.

 

Hastalar sıklıkla bel ve boyun fıtıklarında alternatif tedavi yöntemleri aramaktadır. Bu konuda en doğru ve bilimsel yaklaşım mutlaka bir Beyin Cerrahi Uzmanı ve Fizik Tedavi Uzmanına danışmaktır.