Randevu Al

Meme küçültme Ameliyatı nedir?

Tıbbi tabir ile redüksiyon mammoplasti olarak adlandırılan, Meme küçültme ameliyatı; memelerden yağ, meme dokusu ve derinin alınarak, büyük hacimli göğüslere sahip olanlar için rahatsızlığı hafifletmek ve görünümü iyileştirmek için uygulanmaktadır. Estetik kaygıların yanı sıra medikal kaygılar ile de meme küçültme ameliyatı yapılabilmektedir. Genetik olarak büyük olan meme dokusunun küçültülmesi ya da emzirme dönemi sonrasında sarkan memelerin dikleştirilmesi gibi gerekçeler ile de meme küçültme ameliyatı tercih edilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı neden tercih edilir?

Meme küçültme ameliyatı, aşağıdaki vakalara büyük memelere sahip olmasından kaynaklı mağruz kalan kişiler tarafından tercih sebebi olabilir.

  • Kronik sırt, boyun, omuz ağrıları
  • Sütyen askılarından kaynaklanan omuz olukları
  • Göğüslerin altında kronik kızarıklık cilt tahrişi
  • Sinir ağrısı
  • Hareket kısıtlılığı
  • Büyük ve iri göğüsler nedeniyle kötüleşen kişisel imaj
  • Sütyen ve kıyafetlere sığamama

Meme küçültme Ameliyatı kimler için uygundur?

Meme küçültme ameliyatı genellikle şu kişiler için sık önerilmez:

  • Sigara içen
  • Çok obez olanlar
  • Meme küçültme ameliyatını her yaşta, hatta bazen gençken bile olabilirsiniz. Ancak henüz tam olarak büyümemiş göğüsler, yaşamın ilerleyen dönemlerinde ikinci bir ameliyat ihtiyacı yaratabilir.

Meme küçültme Ameliyatı öncesinde neler yapılmalıdır?

İzmir’de Can Hastanesi’nde gerçekleştirdiğimiz Meme Küçültme Ameliyatları öncesinde hastalarımızın tıbbi geçmişleri ve genel sağlık kontrollerini gerçekleştirmekteyiz. Akabinde Plastik Cerrah ile ön görüşme esnasında, göğüsleriniz için ideal boyut ve ameliyattan sonra nasıl görünmesini istediğiniz ile ilgili görüşme gerçekleştirilmektedir. Meme küçültme ameliyatı tercihi, olası tüm kayıp ve kazanç noktaları birlikte değerlendirilecektir. Tıbbi kayıtlarınız için göğüslerinizin fotoğrafları çekilecek ve ameliyat esnasında sizi uyutmak için kullanılacak ilaç türü belirlenecektir.

Öncelikle ameliyat için mammogram değerlendirmesi yapılması gerekir, ameliyat öncesi ve sonrasında en az altı hafta boyunca sigara içilmemesi gerekir. Ameliyat sonrasında kanamanın kontrole alınması için aspirin, anti-enflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler almamak tavsiye edilir. Genellikle bir gün sonrasında eve gidebilirsiniz, refakat edecek birilerini planlamanız gerekebilir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Göğüslerinizin boyutunu küçültmek için kullanılan yöntem uzman plastik cerraha göre değişkenlik gösterebilir. Süreç şunları içermektedir, kesiler yoluyla ameliyat, göğüslerdeki fazla yağı almak için liposuction yaygın yöntemler arasındadır. Cerrah genellikle; meme başı ve areola çevresinde ve her memenin aşağıda bir kesi yapar, memenin boyutunu küçültmek için fazla meme dokusunu, yağı ve deriyi çıkartır. Memeyi yeniden şekillendirdikten sonra, meme ucunu ve areola olarak da bilinen çevresindeki alanı sıfırlar. Meme başı ve etrafındaki bölge genellikle memeye bağlı kalır. Cerrahınız göğüslerinizi birbirine benzetmeye ve orantılı görünmesini sağlayacaktır. Çok büyük memeler için cerrahın çıkartma ve yeni bir meme ucu eklenmesi gerekebilir. Areolanın boyutu daha küçük olabilir, kesi izleri zamanla solacak belirginliğini yitirecektir.

Meme Küçültme ameliyatı sonrası neler yapılmalıdır?

Ameliyattan hemen sonra, göğüsler bandajlarla ve onları yerinde tutmak için cerrahi bir sütyenle örtülür, fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için her kolun altına bir dren yerleştirilebilir, ağrı için ilaç ve enfeksiyon riskini azaltmak için doktorunuz tarafından önerilen ilacı alabilirsiniz.

Ameliyattan sonraki ilk günler veya hafta boyunca göğüslerinizde muhtemelen hassasiyet hissedeceksiniz. Göğüsleriniz şişmiş ve morarmış olabilir, göğüslerinizi desteklemek için önden kapanan cerrahi sütyen takılır. Göğüsler iyileşirken 4 ila 6 hafta boyunca fiziksel aktiviteyi sınırlamanız gerekebilir, iyileşme sürecine izin vermek ve şişliği azaltmak için size önerilen cerrahi sütyeni kullanmayı aksatmamalısınız. İyileşmenizi kontrol etmek için cerrahınızla bir kontrol muayenesi planlamanız faydalı olacaktır.

Başarılı bir meme küçültme ameliyatı üst sırt, boyun ve omuzlardaki ağrıyı hafifletebilir. Ayrıca fiziksel aktivitelere katılma yeteneğini artırabilir ve daha iyi bir kişisel imajı teşvik edebilir. Sonuçlar ilk görselde hemen kendini bir nebze belli edebilir,  ancak şişliğin tamamen inmesi ve ameliyat izlerinin solması aylar alabilir. Nihai sonuç genellikle bir süre alacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki; yaşlanma, kilo değişiklikleri, hamilelik ve diğer faktörler meme şeklini ve boyutunu değiştirebilir.