Randevu Al

Güneş Yanıklarından Nasıl Korunabiliriz?

Yaşam konforumuzu ve sağlığımızı tehdit eden güneş yanıklarından korunmanın en etkili yolları; güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, koruyucu giysiler giymek ve geniş spektrumlu güneş koruyucuları kullanmaktır. Özellikle cildi güneşe hassas kişilerin bu konuda daha da dikkatli olmaları gerekir. Bunun en önemli nedeni de güneş yanığına duyarlılığın cilt kanserine de yatkınlığın genetik bir göstergesi olmasıdır. Güneş koruyucularının düzenli kullanımı burada büyük önem taşır.

  • Özellikle yaz aylarında güneşin en etkin olduğu saat 10:00 ile 16:00 arasında güneşe maruziyet azaltılmalıdır, 6 aydan küçük bebekler direkt olarak güneş ışığı ile temas etmemelidir.
  • Güneşten koruyabilen kıyafetler ve şapka kullanımı da oldukça yararlıdır. Ayrıca piyasada güneş hassasiyeti (fotosensitivite) bulunan kişiler için tasarlanmış kıyafetler bulunmaktadır.
  • Özellikle SPF 30 ve üzeri olan geniş spektrumlu güneş koruyucularının düzenli kullanılması büyük önem taşır. Burada dikkat edilecek önemli bir nokta da bu güneş koruyucuların güneşe çıkmadan 15-30 dk önce kullanılmış olmasıdır. Bu şekilde cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturulması amaçlanır ve her iki saatte bir tekrarlanmalıdır.
  • Güneş koruyucularda suya dayanıklı ibaresi bulunsa dahi yüzdükten ya da terledikten sonra mutlaka tekrar güneş koruyucusu uygulanmalıdır.
  • Tüm bunlara ek olarak artan sıcak havanın hem cilt hem de genel vücut metabolizmamıza getirdiği sıvı kaybını önleyebilmek için günlük su tüketimimizi arttırmamız da büyük önem taşımaktadır.