Randevu Al

Tırnak Sağlığınızı Önemseyin

Tırnaklarınızın sağlığınıza ilişkin çok önemli ipuçları sunduğunu biliyor musunuz?

Tırnaktaki renk ve şekil değişiklikleri birçok hastalıkla ilgili önemli bilgiler sunmaktadır. Karaciğer, kalp ve akciğerle ilgili önemli sağlık sorunları tırnakta kendini gösterebilir.

Soluk Tırnaklar: Tırnak renginin çok soluk olması bazı önemli hastalıkların bir bulgusu olabilir:

  • Anemi (Kansızlık)
  • Kalp Yetmezliği (Konjestif Kalp Yetmezliği)
  • Karaciğer Hastalıkları
  • Beslenme Eksikliği (Malnutrisyon)

Beyaz Renkli Tırnaklar: Eğer tırnaklarınız beyaz ve kenarları koyu renkli ise bu hepatit gibi çeşitli karaciğer hastalıklarının bir göstergesi olabilir. Buna tırnak/tırnak yatağındaki sarılık da eşlik edebilir

Sarı Tırnaklar: Genellikle sarı tırnak bir mantar enfeksiyonunun göstergesidir. Enfeksiyon ilerledikçe tırnak yataklarında çekilmeler olur ve tırnak kalınlaşarak şekli bozulur. Daha ender olarak sarı tırnaklar, tiroid ve akciğer hastalıklarında da bulunabilir

Koyu renkli/mavimsi tırnaklar: Tırnak renginin giderek koyulaşması vücudunuzun aldığı oksijen seviyesinin düşük olduğunu gösterir. Bu özellikle amfizem gibi akciğer hastalıklarını işaret etmektedir. Bazı kalp hastalıklarında da tırnak rengi koyulaşmaktadır.

Dalgalı/düzensiz tırnak yapısı: Tırnak yüzeyi düzensizse bu sedef hastalığının ya da bazı yangısal eklem hastalıklarının (inflamatuar artrit) erken bir belirtisi olabilir.

Kuru ve sık kırılan tırnaklar: Tırnaklarının kuru olması ve sık kırılması tiroid hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir.