Randevu Al

Meme Kanseri Check-Up

Meme Kanseri Check-Up Nedir?

Meme kanseri check-up, doktorlar tarafından hiçbir şikayeti olmayan kişilerde bile meme kanserinin erken bulgularını araştırdığı bir yöntemdir. Bu amaçla en sık kullanılan tetkik Mamografi adı verilen görüntüleme yöntemidir.

Burada amaç, kanser ilerlemeden, yayılmadan ve çeşitli sorunlara neden olmadan kanserin erken evrede saptanmasıdır. Yapılan çeşitli çalışmalarda Meme Kanseri yönünden check-up'tan geçmenin bu kanser yüzünden ölümü azalttığı belirtilmiştir.

 

Meme Kanseri Yönünden Kimler Taranmalıdır?

Bu konuda genel kanı belirlenmiş olsa da ailede kanser öyküsü ya da başka risk faktörleri bulunan kişilerin durumu özel olarak ele alınır. 40 yaşından itibaren mutlaka doktorunuza meme kanseri yönünden danışmalı ve bir kanser check-up programına dahil olmalısınız. Risk faktörleri yüksek olan kişilerde meme kanseri check-up 40 yaşından önce başlamaktadır.

Örneğin genç yaşta meme kanseri tanısı almış bir akrabanız varsa ya da riskinizi arttıran belli genlere sahipseniz (BRCA geni gibi) check-up daha erken yaşlarda başlamalıdır.

Meme kanseri check-up mamografi ile en az  74 yaşına kadar devam etmelidir.

 

Meme Kanseri Check-Up'ın Yararları Nelerdir?

Meme kanseri check-up'ın en önemli yararı kanserin erkenden saptanması ve böylece kolay tedavi edilmesidir. Tüm bunlar, meme kanserine bağlı ölüm oranını azaltmaktadır.