Randevu Al

Estetik ve Sağlık Perspektifinde Meme Büyütme Ameliyatı

Meme estetiği, estetik ve sağlık arasında bir denge kurmayı gerektirir. Bu dengeyi korumak, sadece estetik görünümü değil, aynı zamanda genel sağlığı da düşünmeyi içerir. Meme büyütme işlemlerinde bu denge, uzman bir plastik cerrahın bilgisi ve deneyimi ile sağlanır. Ameliyat tercih etme gerekçeniz ne olursa olsun, Can Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği olarak sizlere önerimiz, mutlaka son derece yetkin ve deneyimli plastik cerrahi uzmanlarıyla çalışan, uluslararası kalite onaylı(FDA) Protezleri kullanan ve nadiren de olsa ortaya çıkabilecek komplikasyonları yönetebilecek donanıma sahip uluslararası akredite bir hastaneyi tercih etmenizdir. Belirttiğimiz standartlara sahip Can Hastanesi, Plastik Cerrahi Kliniği’nde, kullandığımız tüm protezler FDA onaylıdır. Uygulamalarımız da kişisel özellikleriniz, tercihleriniz ve genel sağlık durumunuzda değerlendirilerek, uygulanacak cerrahi yöntem ve protez sizinle birlikte belirlenmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı kimler için uygundur?

Meme büyütme ameliyatı, meme dokunuz doğuştan küçük veya asimetrik olabileceği gibi, gebelik, emzirme, kilo kaybı, yaşlanma nedeniyle sarkma gibi şekil ve yoğunluk bozukluğu ile deformasyon geçirmiş olabilir. Estetik kaygılar ile birlikte, daha dolgun cezbedici meme dokusuna sahip olmak isteyebilirsiniz. Tüm bu talepler veya kişiye özgü gerekçeler ile Memelerinizin daha estetik bir görünüme sahip olması için estetik ameliyat tercihinde bulunabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Göğüsleriniz için estetik operasyona karar verdikten sonra, Plastik Cerrahi kliniğinde sizler için yürütülen sağlık süreçleri mevcuttur. Eğer ki 35 yaş üzerindeyseniz mamografi incelemesi, meme dokunuzdaki mevcut ve ileride gelişmesi olası değişiklikler hakkında bilgi edinmek için yapılmalıdır. Hasta hikayesi estetik ameliyatları öncesinde de oldukça önemli bir yer kaplar.

Sigara kullanıyorsanız operasyondan önce bırakmalısınız. Aspirin ve diğer Anti-Enflamatuar ilaçlar kanama riskini artırabileceğinden kullanmaktan kaçınınız. Meme büyütme ameliyatında kullanılacak meme protezi silikon bir kılıf içerisinde ya serum fizyolojik yani sıvı ya da yine silikon jelle dolu materyaldir. Meme protezi ya meme dokusunun altına göğüs kasının üzerine ya da göğüs kasının altına yerleştirilir. Hangi yöntemin uygulanacağı mevcut meme dokunuz ve beklentileriniz göz önüne alınarak operasyonu gerçekleştirecek uzman doktorun muayenesinden sonra belirlenir. Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı FDA, 22 yaş üzerindeki kadınlar için silikon jel protezleri, 18 yaş altındaki kadınlar için ise sıvı dolu silikon protezleri önermektedir

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Protez yerleştirme işlemi için uygulanacak kesi, Memenizin özelliği ve yerleştirilecek protezin büyüklüğü göz önüne alınarak üç farklı bölge üzerinden gerçekleştirilmektedir.

  • Meme doku kıvrımının altından ( inframammry)
  • Meme başı çevresinden (periareolar)
  • Kolyuk altı çizgisinden (axillar)

Meme büyütme ameliyatı, memedeki sarkma sorununu gidermek amacıyla sıklıkla meme dikleştirme işlemi ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Meme büyütme ameliyatında kesim uygulamaları yerleri ise;

  • Meme altında meme katlantısının hemen üzerinde
  • Meme başını çevreden areola isimli koyu alan sınırında
  • Koltuk altında kol göğüs birleşim yerinde
  • Protezler kesi ile girildikten sonra ya adale dokusunun altına veya meme tabanıyla adele dokusu arasına yerleştirilebilir

Meme büyüme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıl geçer?

Her ne kadar ameliyat sonrasında beklenilen şikayetlerinizin şiddeti, süresi beklentilerin altında dahi olsa, ağrı sertlik, baskı hissini ilk iki ve altı günde izleyebilmek için, basit ağrı kesiciler ve özel sütyen kullanımı rahat bir süreç takip etmenizi sağlayabilir. Ameliyat sonrası şişliklerinizin tamamen normale dönmesi, dört hafta ile dört ay arasında değişebilmektedir.

Can Hastanesi olarak Meme Estetiği ameliyatlarında eriyebilen ve görünmeyen dikişler kullanıyor olsak da, bazen hastamızın özel durumları nedeniyle bir hafta içerisinde alınabilen dikişleri, yada 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden düşen cerrahi bantlar yada yapıştırıcılar da kullanılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatından ne kadar süre sonra duşa girebilirim?

Ameliyattan birkaç gün sonra duş alabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

İşlem uyguladığımız hastalarımızın büyük bir kısmında kendinden eriyebilen ve iz bırakmayan dikişler kullanıyoruz. Bazı hastalarımızda erimeyen ve bir hafta sonra alınması gereken dikişler kullanabilmekteyiz. Eğer cerrahi bant yada doku yapıştırıcısı kullanılmış ise, bunların bir iki hafta içerisinde kendiliğinden düşebileceği bilinmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatından ne kadar süre sonra işe dönebilirim?

İşinize dönmeniz ve günlük aktivitelerinizi yapabilmeniz birkaç gün yada bir hafta sonra olabilecektir. Ameliyattan sonra ilk birkaç hafta aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınmanız ve size önerdiğimiz masajları yapmalısınız. En az bir ay süreyle meme dokunuzu korumalısınız.

Meme Büyütme revizyon ameliyatı nasıl uygulanır?

Can Hastanesinde gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda rastlamadığımız ancak farklı sağlık kurumlarında uygulanmış, düzeltilmek (revizyon) üzere kliniğimize gelen bazı hastalarda kapsuler kontraktür olarak tanımladığımız, protezin etrafında oluşmuş sıkar dokusuna bağlı şekil bozukluklari olabilmektedir. bu problemleri revizyon ameliyatıyla düzeltmekteyiz.