Randevu Al

Beynin Mükemmel Yöntemi: Sorunları Uykuda Çözme

Bir sıkıntımız ya da sorunumuz olduğunda genellikle halk arasında, ‘Çözmek için acele etme,önce üzerine bir gece uyu’ yaklaşımının benimsendiği bilinmektedir. Bu öğüt genellikle bize büyüklerimizce, anne babamızca iletilir. Buna rağmen genellikle sorunları çözmek için yarını beklemek istemeyiz. Peki çözüm aslında nedir?
 
İnsan beyninin mükemmel donanımı birçok sorunu uykuda çözmeye olanak tanır. Yeter ki biraz sabırlı olalım ve o gece için kendimize, yüksek kalitede, karanlık ve serin bir ortamda, dijital mecralardan uzak bir uyku armağan edelim.
 
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümünce yapılan çalışmalarda  sorunlarımızı genellikle uykudayken çözdüğümüz saptanmıştır. Beynin geceleri yerine getirdiği en önemli fonksiyon, yeni bağlantılar oluşturmaktır. Bu yüzden sabah uyandığımızda yeni bir bakış açısı geliştirmiş oluruz. Yapmamız gereken, sabretmek zor da olsa, konuyu bir gecelik beyin değerlendirmesine bırakmaktır. Bu bizi tüm yaşamamız boyunca yaşayabileceğimiz kabuslu/uykusuz gecelerden koruyacaktır.
 
Uyanıkken, sabit bir problemi çözmeye çalışmak bir kağıt alıp artıları ve eksileri yazmak gibidir. Oysa yazılabilecek çok fazla şey vardır ve her birini yeterince önemseyip değerlendirmeniz çok zor olacaktır. Oysa yatıp uyuduğunuzda, beyin bir öncelik sıralaması yapar ve gün boyu yapılan değerlendirmeleri inceleyip neyin henüz tamamlanmadığını analiz eder. Bir olaydan önce ya da sonra meydana gelen duygusal öğeleri birleştirir. Böylece beynin karar alma merkezi size önemli olabilecek tüm sorunlarınızı çözme konusunda etkin olarak yardım edecektir.
 
Düşünceleri kafanızda uzaklaştırmak için çeşitli yöntemler vardır. Hayali bir balonla kafanızdan uzaklaştırmak, renkli şeritlerle üzerini kapatmak bir düşünce yöntemidir.

Düşünceler yine de tekrarlarsa, sakinleşme yöntemleri vardır. Kapının kilitli olup olmadığını ya da ocağı açık unutup unutmadığınızı merak ediyorsanız, bunu düşünüp korkmak yerine kontrol etmeniz doğru olacaktır. Başka kafanıza takılabilecek şeyler için yatağınızın yanında bir kağıt bulundurup not almak yarın için bir hatırlatıcı olabilir. Böylece unutmaktan korktuğunuz bir şeyi o an için kafanızdan atmış olursunuz.
 
Yapılan en büyük hatalardan biri gecenin ortasında uyanıp bir problemi çözmeye çalışmaktır. Bu durumda sabah tükenmişlik yaşar ve sorunu çözmekten uzaklaşırsınız.

Zor gelse de düşüncelerin kafanızda resmi geçit yapması, zamanla düşünceleri aşındırarak beyninizin 8 saatlık mükemmel bir yaratıcılık süreci ile (uykuda geçen zaman)  sorunları çözmesi son derece şık ve rahatlatıcı bir yöntemdir.