Randevu Al

Bitkisel Gıda Tüketimi ve Uzun Yaşam İlişkisi

Eğer vegan içerikli bir beslenme planına ilgi duyuyorsanız, büyük olasılıkla yeni bazı veriler ilginizi çekecektir. 22 Temmuz 2020'de Tıp Literatürünün önemli ve prestijli dergilerinden The BMJ (British Medical Journal) da yayınlanan bir yazıda 715.000 kişi üzerinde yapılan 32 ayrı çalışmanın sonuçları yayınlandı. Bu kişilerin tamamı 30 yaş üzerinde olup 3.5 yıl süre ile beslenme alışkanlıkları yönünden incelenmişti. Çalışma sonuçlarına göre, besin içeriği olarak bitkisel proteinleri %3 arttırmak erken ölüm riskini %5 azaltmaktadır.
 

Yine 13 Temmuz 2020'de bir başka Tıp Dergisi olan JAMA Internal Medicine'da yayınlanan bir makalede , beslenmedeki kalori alımının sadece %3'ünü hayvansal proteinden bitkisel proteinlere çevirmenin bile tüm nedenlere bağlı ölüm riskini %'10 azalttığı belirtilmiştir. Cinsiyete göre dağılımda ise bitkisel proteine geçiş erkeklerde ölüm riskini %24 azaltırken kadınlarda  %21 oranında azaltmıştır.
 
Tüm bu çalışmalar beslenmemizin yaşam döngümüz ve yaşam süremiz için ne kadar büyük önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Elbette yalnızca belli bir gıdayı tüketiyor olmak tek başına yaşam süremizi uzatmak için yeterli olamaz, beslenmenin çok yönlü ve bütüncül bir yaklaşım içerisinde ele alınması gereklidir.