Randevu Al

Kanser Taramaları

Kanser taraması nedir? Kanser riski açısından ne derece faydalıdır? Kanserden korunmada yarar sağlar mı?

Kanser taraması doktorların, belirli tipteki kanserleri sizin hiçbir bulgunuz ya da şikayetiniz olmasa bile fark etmesini sağlayan testlerdir. Ayrıca yine bu taramalarda ‘pre-kanseröz’ olarak tanımlanan ve ileride kansere dönme ihtimali olan bölgelerin de saptanması mümkündür. Tüm bu taramaların amacı hem kanser öncüsü lezyonların hem de kanserlerin mümkün olduğu kadar erken saptanması ve tedavi çözümleri ile en iyi yanıtın alınmasıdır.

Çeşitli kanser tarama testleri bulunmaktadır. Taramanın yapılacağı yaş en önemli faktörlerden biridir. Aynı şekilde taraması yapılacak olan kanser tipi de başka bir değerli noktadır. Farklı kanserler insan hayatının farklı evrelerinde oluşma eğilimindedir.

Neden kanser taraması yaptırmalıyız?

Belirli kanser tiplerini erkenden tedavi etmek kişiye uzun yaşam imkanı sunmaktadır. Kansere dönüşme özelliği olan hücre tiplerinin erken fark edilmesi de buna yönelik tedavilerin kullanılma ve yanıt alma şansını arttırmaktadır.

Herkes aynı kanser taramasını mı yaptırmalı?

Hayır, herkes aynı taramayı yaptırmayacağı gibi herkesin taramaya başlama yaşı da farklı olmalıdır. Örneğin ailesinde kanser vakaları olan bir kişi daha erken yaşlarda kanser taramasına başlamalıdır. Yine belirli periyodlarda bu tarama testlerinin tekrarlanması da gereklidir.

Anormal bir tarama testi sonucu kanser olduğum anlamına mı geliyor?

Genellikle hayır. Anormal bir test sonucu kanser olabilme olasılığınız olduğu ya da kanser öncüsü bir alana sahip olduğunuzu gösterir. Kesinlikle kanser olduğunuz anlamına gelmez. Eğer anormal bir test sonucunuz varsa, doktorunuz sorunun ne olduğunu araştırmak adına bazı detaylı tetkikler yapacaktır.

Hangi kanserler için tarama testi yapılıyor?

  • Meme kanseri
  • Kolon kanseri
  • Rahim ağzı kanseri
  • Prostat kanseri
  • Akciğer kanseri
  • Yumurtalık kanseri (Over karsinomu)