Genel Göz Muayenesi

Genel Göz Muayenesi

Dünyaya açılan penceremiz, gözlerimiz, vücudumuzun en kompleks organıdır. Yapısında vücudumuzda bulunan dokular yanı sıra kendisine özgü dokuları da ihtiva etmektedir. Bu karışık yapı birçok genetik ve sistemik hastalıktan etkilenebilmektedir. Erken teşhis ve tedavinin önemli olduğu bu hastalıkların tespiti amacıyla, hiçbir şikayet olmasa dahi düzenli göz muayenesi önemlidir.

Bu muayenede;

 • Gözlüklü ve gözlüksüz görme keskinliklerinin belirlenmesi
 • Biomikroskopik muayene
 • Refraksiyon muayenesi
 • Göz içi basıncının ölçülmesi
 • Retina muayenesi

standart olarak gerçekleştirilir. Hekim gerekirse daha detaylı muayene ve tetkiklere yönelebilir.

İnsanın fiziksel ve ruhsal dünyaya açılan penceresini oluşturan gözler doğuştan itibaren ciddi sağlık sorunlarının da odağı olabilen organlarımızdır. Söz gelimi ileri yaş hastalığı olarak bilinen KATARAKT’ın yeni doğan bebeklerde de bulunabileceği unutulmamalıdır.

Özellikle diyabet, hipertansiyon, tümörler ve damarsal hastalıklar gibi kronik sağlık sorunlarında en çok etkilenen organlarımızdan birisi yine gözlerimizdir. Öyle ki pek çok masküler ve nörolojik hastalığın erken tanısı dahi göz muayeneleri ile yapılabilmektedir. Örneğin ayrıntılı göz muayeneleri ile kişide Alzheimer riski 17 yıl öncesinden tespit edilebilmektedir.

Glokom (Göz Tansiyonu) gibi oldukça sinsi seyreden, uzun süre hiç bir belirti vermeyen ve körlükle sonuçlanabilen göz hastalıklarını da düşünerek kırklı yaşlara kadar en az yılda bir kez kırk yıl yaş üzeri kişilerde ise en az altışar ay aralıklarla olağan göz muayenelerinizi yaptırmayı asla ihmal etmeyiniz.Göz Kızarıklığı, ağrı , gözlerde sulanma, yakın ya da uzak cisimleri görmekte zorlanma, yazı ya da cisimlerin birbirlerine karışmaları ya da bir kısmını görememe, gözleri kısarak görmeye çalışma gibi bulgular önemli bir göz hastalığı ya da sistemik hastalık belirtisi olabilir. Böyle bir durumda hiç beklemeden göz hekiminizle görüşmelisiniz.

Can Sağlık Grubu olarak İzmir Özel Can Hastanesi ve Salihli Özel Can Hastanesi, alanlarında uzman hekimleri, üst düzeyde teknolojik donanımlarıyla her türlü göz sağlığı sorunlarınızda sizlere yardımcı olacaktır. Lütfen randevu formlarımızı doldurarak sizlerle iletişime geçmemize imkan sağlayınız.

 

Göz Muayenesinde Neler Yapıyoruz?

 • Öncelikle uzak ve yakın görme keskinliğini değerlendirebilmek için (ki göz hastalıklarında biz bu sorunları refraksiyon kusurları olarak tanımlarız.) Görme Keskinliği Testi uyguluyoruz.
 • Net görme durumu söz konusu ise Gözlük Muayenesi ile gözlüğe ihtiyaç olup olmadığını ya da kullanıyorsanız gözlüğünüzün yeterliliğini değerlendiriyoruz.
 • Göz kapaklarınızı- göz yaşı bezlerini ve kanallarını değerlendiriyoruz.
 • Göz kaslarınızın muayenesi ile şaşılık ve çift görme gibi sorunlarınızın olup olmadığını değerlendiriyoruz.
 • Otomatik ve manuel cihazlarla göz tansiyonunuzu ölçerek glokom hastalığını erken dönemde teşhis ediyoruz.
 • Biyomikroskopik Muayene ile göz küresinin kornea- iris- lens ve retina tabakalarını en ince ayrıntılarıyla değerlendiriyoruz.
 • Göz Dibi Muayenesi ile özellikle retina dekolmanı, glokom, hipertansiyon, beyin tümörleri, diğer sistemik hastalıkların var oluş risklerini araştırıyoruz.

Sizi dinliyoruz..

Bilgilerinizi gönderin, sizinle iletişime geçelim

Online Randevu
İçin Tıklayınız

hastane online randevu

SİZİ ARAYALIM

BİLGİ VE RANDEVU HATTI

+90 (232) 715 40 00

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.