Randevu Al

Aktif Bir Yaşam İçin 10 İpucu

1) Günlük egzersizleri önceden planlayın: Karar vermek önemli bir ilk basamaktır. Gün içinde egzersiz için belirlediğiniz zamanı bir yere mutlaka kaydedin.

2) Sorumluluk duygusu büyük bir yardımcıdır: Eğer motivasyonunuz azalmaya başladıysa ,benzer bir amacı olan bir aile ferdi yada bir arkadaşınız ile bağlantı kurun. Bir çalışma partneri hem sizi egzersiz için motive eder hem de doğru yoldan ayrılmamanızı sağlar.

3) Adım saymayı deneyin: Adım sayıcılar size hareket etmeyi hatırlatan araçlardır. Günlük 10.000 adım atmak genel olarak iyi bir hedeftir. Eğer bu gözünüzü korkutuyorsa sıradan bir günde kaç adım attığınızı ölçün ve her iki haftada bir 1000 adım arttırın.

4) Hareket kabiliyetinizi arttırın: Yürüdüğünüz zaman aktif yürümek, gevşek ve rahat yürüyüşe göre size daha fazla kilo verdirir. Bunu şöyle başarabilirsiniz: biriyle öğle yemeği için buluşacağınızı ve biraz geç kaldığınızı düşünün.

5) Televizyonu, bilgisayarı ve telefonu kapatın: Eğer bunu 1-2 saatliğine yaparsanız bu sizi otomatik olarak daha fazla hareket etmeye zorlayacak ve oturarak geçirdiğiniz zamanı azaltacaktır. Bu zamanı ev işlerini yaparak yada çocuklarınızla oynayarak geçirebilirsiniz.

6) Oturarak geçirdiğiniz süreyi fit olduğunuz süreye dönüştürün: Oturarak geçirdiğiniz zamanı hareket ile kombine etmeye çalışın. Örneğin; çömelmek, olduğunuz yerde adım atmak, hafif zıplamak, şınav yada televizyon izlerken yapılacak egzersizler bunu sağlayabilir.

7) İşyerinizde hareket edin: Uzun çalışma saatleri nedeniyle egzersize zaman ayırmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Masabaşı bir görev de yapıyor olsanız ofiste hareket etmeye kendinizi zorlayın. Asansör yerine merdiven kullanmak, aracınızı işyerinizden biraz daha uzağa park etmek bunun en güzel örnekleridir.

8) Yaptığınız egzersiz süresini bölün: Eğer egzersize yeni başlamaya karar verdiyseniz ve 30 dakika size uzun ve zor geliyorsa, bu süreyi  on beş dakikalık iki parçaya bölün.

9) Kendinizi ödüllendirin: Kısa dönemli hedefler koyun ve ulaştığınızda kendinize ödül verin. Olumlu yöndeki motive edici etkenler bu konuda çok yararlıdır.

UYKU

Uyku, sağlığımız için beslenme ve su kadar gerekli ve önemlidir. Biz her ne kadar uykunun sadece yorgun vücudumuzu dinlendirdiğini zannetsek de beynimiz gece boyunca aktiftir. Uyku beyin sağlığımız için kritik rol oynar.

Vücudumuzun bize uyuyacağımız zamanı söyleyen kendi saati vardır. Bu sistem güneş ışığı ve karanlık ile düzenlenir. Bu saati, yapay ışıklar ve kafein, alkol gibi maddeler de etkiler.

Az uyumak bizi nasıl etkiler?

ABD de her üç erişkinden birinin yeterli uyku uyumadığı saptanmıştır. Az uyku, erişkinler için günlük 7 saatten az uyumayı ifade eder .Uyku, gün içindeki düşüncelerin işlendiği ve hafızaya alındığı bir süreçtir. Bu yüzden yetersiz bir uyku, odaklanma güçlüğüne ve doğru düşünememeye neden olur. Gün içinde yorgun, sinirli ve endişeli hissetmeye başlarsınız. Okul ve iş performansınız kötü yönde etkilenir. Refleksleriniz yavaşlar ve otomobil kullananlarda kaza riski oluşur. Çocuklarda ise yetersiz uyku dikkat ve davranış problemlerine, hiperaktiviteye yol açar.