Femto Lazerli Katarakt Cerrahisi

Femto Lazerli Katarakt Cerrahisi

Göz içindeki merceğin saydamlığını yitirip, kesifleşmesine katarakt denir. Doğuştan başlayarak her yaşta görülebilmesine karşın en sık nedeni mercekteki ‘yaşlanmadır’. Her ne kadar 60 yaş üzerinde sıklığı artmakta ise de annenin gebelik döneminde geçirdiği enfeksiyon, diyabet, diğer rahatsızlıklar ya da nedensiz olarak yeni doğan döneminde de izlenebilmekte özellikle şeker hastalığı, kortizon kullanımı, travma gibi durumlarda her yaş grubunda da görülebileceği unutulmamalıdır.

 

Kataraktın belirtileri:

 • Görmede azalma
 • Işığa hassasiyet
 • Çift görme
 • Renklerde soluklaşma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Gece görmesinde bozulma

En önemli belirtisi görmede azalma olan kataraktın tek tedavisi cerrahidir, ilaçla tedavisi söz konusu değildir. Cerrahinin asıl amacı görme ve yaşam kalitesinin arttırılmasıdır. Dolayısıyla katarakt ameliyatının zamanlaması da hastanın görme ve yaşam kalitesiyle direkt ilişkilidir.

 

Katarakt ameliyat yöntemleri

Fako Yönteminde ultrasonik enerji ile hasarlı mercek çıkarılarak yapay mercek uygulanmaktadır. İzmir Özel Can Hastanesi’nde Katarakt Ameliyatı, en ileri teknoloji olan Femtosaniye Lazer ile gerçekleştirilmektedir. Femtosaniye lazer yöntemi ile işlemin çok kısa sürmesi, iyileşmenin çok hızlı olması, komplikasyon riskinin yok denilecek kadar az olması hastalarımız açısından büyük bir rahatlık sağlamaktadır. Katarakt cerrahisinin en modern teknolojiyle gerçekleştirildiği bu teknikte göz sadece damla ile uyuşturulmaktadır. Yaklaşık 10 dakika süren bu cerrahiyi genelde hastalarımız rahat ve konforlu bir şekilde geçirmektedir. Ameliyat sonrası hastalarımız hemen evlerine, ertesi günden itibaren de günlük yaşantılarına geri dönmektedirler.

Katarakt ameliyatında kullanılan yapay mercekler ameliyat sonrası görme kalitesini belirleyen en önemli unsurlardır. Merceklerin seçiminde hastanın yaşı, mesleği, beklentileri (gözlük kullanıp kullanmama isteği gibi) önemli unsurlardır.

 

Komplikasyon oranını azaltan ve bilgisayar kontrolü altında mikron seviyesinde hassasiyetle gerçekleştirilen femto lazerli katarakt cerrahisinin avantajları:

 • Göz içine girilen korneal kesiler bıçak kullanılmadan düzgün bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Natürel lensin ön kapsülünde çok düzgün ve santralize pencere açılmaktadır. Dolayısıyla göz içine takılan lens kısa ve uzun vadede daha iyi santralize olmaktadır.
 • Katarakt Femto lazerle parçalandığı için göz içerisinde daha az enerji kullanılmakta, daha az inflamasyon ve ödem oluşmaktadır.
 • Korneaya lazer ile yapılan müdahale ile astigmat azaltılıp, düzeltilebilir.

 

Katarakt ameliyatında göz içi lensler

Katarakt cerrahisi sırasında nadir istisnalar dışında tüm hastalara göz içerisine suni lens yerleştirilir. Ameliyatınızda hangi tip göz içi lensin kullanılacağını ameliyat öncesi hekiminiz ile birlikte karar vereceksiniz. Doktorunuz sizin için en uygun lensi size önerecektir.

 

Katarakt ameliyatında kullanılan başlıca lens tipleri:

 1. Tek Odaklı Lensler: Gözünüz ve yaşam tarzınıza göre uzağa ya da yakına odaklı olabilir. Lens uzağa odaklanmışsa astigmat ve yakın için gözlük kullanmanız gerekebilir.
 2. Torik (Astigmatik) Tek Odaklı Lensler: Astigmatınızı düzelten bu lens ile astigmat düzeltilmektedir. Yakın için gözlük kullanmanız gerekebilir.
 3. Multifokal ve Trifokal (‘Akıllı’) Lensler: Multifokal lensler ile uzak ve yakın görmeniz düzeltilir. Halk arasında ‘akıllı’ lens olarak ta bilinen Trifokal lenslerde uzak-orta-yakın mesafeler düzeltilerek neredeyse gözlüksüz kesintisiz bir görme elde edilir.
 4. Torik (Astigmatik) Multifokal ve Trifokal Lensler: Hem astigmatı hem de uzak-orta-yakın mesafeleri düzelten lenslerdir.

Kaliteden taviz vermeyen Can Göz Kliniğinde kullanılan tüm göz içi lensleri kendi özellikleri bakımından dünyanın en iyileridir, tümü FDA onaylıdır.

Monofokal ve Bifokal merceklerin kullanıldığı hastalarda ameliyat sonrası gözlük kullanımı gerekebilmektedir. Halk arasında akıllı mercek olarak bilinen trifocal merceklerde ise hastanın gözlük kullanımına asla gerek kalmamaktadır. Hastanemizde kullanılan lensler ALCON ACRYSOL, ZEISS, RAYNER gibi son derece güvenilir uluslararası markalardır. Mercek seçimini ayrıntılı muayeneler sonucunda hekim ve hasta birlikte kararlaştırmaktadırlar.

 

Katarakt ameliyatının yan etkileri nelerdir?

Ameliyat sonrası ilk saatlerde geçici hafif yanma, batma, sulanma şikayetleri oluşabilir. Ağrı olması beklenmez. Görme 1-2 gün içinde kaliteli olarak başlar, 10-15 gün için istenilen düzeye ulaşır.

 

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

 • Reçete edilen göz damlalarını tanımlandığı şekilde ve mutlaka ellerinizi yıkadıktan sona uygulayınız.
 • İlk hafta gözlerinizi ovuşturmamaya ve ağır kaldırmamaya özen gösteriniz.
 • Saçlar yıkanırken akan köpüklü kirli su göze değmemelidir.
 • Ağrı ve çapaklanma gibi yakınmalarınız olursa mutlaka hekiminizle görüşünüz.

 

İzmir Özel Can Hastanesi Göz Kliniğinde katarakt ameliyatları ve Femtosaniye Lazer Uygulamalarında çok deneyimli Göz Hastalıkları Uzmanları, üst düzey teknolojik donanım, uygun hasta seçim, uygun klinik takip, uygun ve kaliteli mercek tercihleri ile katarakt ameliyatlarında uluslararası başarı oranlarının üzerinde bir başarı düzeyi sağlanmıştır. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışı çok sayıda hastanın tercih ettiği klinik durumundadır

Online Randevu
İçin Tıklayınız

hastane online randevu

SİZİ ARAYALIM

BİLGİ VE RANDEVU HATTI

+90 (232) 715 40 00

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.