Randevu Al

Çocuklarda Obezite Belirtileri Nelerdir?

Çocukluk çağı obezitesi, yaygın küresel sağlık sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu artışın en büyük sebeplerinden biri değişen alışkanlıklar ile birlikte yetersiz beslenme, düşük fiziksel aktivite ve toplumsal norm değişiklikleri denilebilir. Çocuklarımızın sokak oyunlarındaki etkinliklerinin azalması da bu konudaki sosyal etmenlerden bir tanesidir. Değişkenlik gösteren beslenme kültürü ile endüstriyel gelişmelerin organik gıdalar üzerindeki etkisi ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları da bu durumun diğer etmenleri arasında sayılabilir.

Obezite etkileri, bebekler ve küçük çocuklarda da görülmeye başlayabilir. Aşırı kilolu olma halinin uzun vadeli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmesi, çocukluk ve ergenlik çağlarında zihinsel sağlık sorunlarını da tetikleyebilmesi mümkündür. Obezitenin erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir.  Can Sağlık Grubu olarak, çocuklarınızın sağlığını önemsiyoruz ve sizlerle dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşmak istiyoruz. Çocuğunuzda obezite belirtileri gördüğünüzde, Çocuk Endokrinoloji Kliniği’ne başvurmanızı tavsiye ederiz.


Çocukluklarda Obezite Nedenleri Nelerdir?

Çocukluk döneminde obezite, büyümeyi büyük ölçüde etkileyebilir. Obez çocuklar, vücut kütleleri de dolayısı ile gelişim dönemlerinde diğer çocuklardan daha uzun olabilirler, bu çocuklar ergenlik dönemlerini tamamladıklarında, yetişkinlik dönemine dair fiziksel gelişimlerini olumsuz etkileyecek olumsuzluklar ile karşılaşabilirler. Fazla kilolar kaynaklı oluşabilecek semptomlar, gelişim dönemlerine olumsuz etki yaratabilir. Bu gibi etmenlerin önüne geçebilmek için çocukluk dönemlerinde obezitenin farkına varmak önemlidir. Aile ve arkadaşlar, çocukların fazladan yemek yemesinin sorun olmayacağını ve olumlu etki edeceğini düşünebilirler. Obez çocukların gelişim döneminde boy, fiziksel gelişim gibi süreçlerle fazla kilolardan kurtulabileceklerini düşünerek, obeziteyi daha da kötüleştirebilecek koşulları ortaya çıkartabilirler.

Çocuklarda Obezite Belirtileri Nelerdir?

Çocukluk çağında obezite, birçok farklı belirti ile kendisini gösterebilir. Yaşıtları ile farklı bedenlerde kıyafetler tercih etmek durumunda kalmak, çocuk bedenlerinin uygun olmaması, fiziksel aktivitelerden keyif almamak gibi sebepler obezite belirtileri olabilir. Obez çocuklar dinlenme halinde iken nefes almakta zorlanabilir, uyku sorunları yaşayabilirler. Bu durumlardan kaynaklı olarak da yorgunluk bir sorun olarak yaşamlarında karşılarına çıkabilir, ayrıca fiziksel olarak gelişmişlik hali ile birlikte erken ergenlik belirtileri de görülebilir.

Çocukluk çağında obezite, yalnızca bedensel değil, aynı zamanda zihinsel sağlığı ve davranış biçimlerini de etkiler. Obez çocuklar akranlarının yanında kendilerini kötü hissedebilir, arkadaş edinmekte zorlanabilirler. Yalnızlık ve fiziksel beğeniden yoksun olduklarının düşüncesi ile özgüvenleri düşebilir. Bu sebepten dolayı obezite tedavisinde, çocuğunuzun fiziksel sağlığının beraberinde ruhsal sağlığını da gözetmenizi Can Hastanesi olarak tavsiye ediyoruz.

Çocukluk çağında Obezite Tedavisi

Çocukluk çağı obezitesi tedavisi için diyetisyen ve çocukların uyumlu bir şekilde planlama yürütmesi oldukça önem arz eder. Ana hedef obez çocukların yaşam boyu sağlıklı bir kiloda kalmasını sağlamak olacağı için, çocuğun sağlıklı beslenmesi, düzenli hareket etmesi, gelişimi için zengin bir diyet, doğru porsiyon boyutları gibi planlamamaların uygun bir şekilde yapılması ve çocukların uyum sağlayabilmesini hedef almak önem arz eder.

Uzman desteği, çocukluk çağı obezitesinin önlenebilmesi ve süreci yönetebilmek için önemlidir. Pediatristler, endokrinoloji uzmanları ve diyetisyenlerin değerlendirmeleri sonucunda Obezite sebepleri tespit edilecektir, tanı sonrasında tedavi planlaması yapılır. Bu planların içerisinde yeme alışkanlıkları ile yaşam alışkanlıkları, bazı durumlarda ilaç ya da cerrahi müdahale de tercih edilebilir. Tedavi sürecinin düzenli takibi önem arz eder.

Can Sağlık Grubu olarak, çocuklarınızın sağlığı için erken dönemde müdahale etmenin ve çeşitli yöntemlerle yardım etmenin önemli olduğunu vurguluyoruz. Ailelerle birlikte çalışarak sağlıklı bir yaşam tarzını destekliyoruz ve bu, çocuğun uzun vadede başarılı olmasına yardımcı oluyor.