Randevu Al

Adrenal Bez Hastalıkları

Adrenal bez nedir?

“Böbrek üstü bezi” de denilen adrenal bez her iki böbreğin üzerinde olmak üzere iki adettir. Korteks ve medulla denilen farklı tipte hücreleri muhteva eden kısımları vardır. Bu iki kısımdan farklı hormonlar salgılanır. Bu yüzden farklı bölgelerden kaynaklanan tümörler farklı bulgulara yol açarlar.

 

Adrenal bez kitleleri nasıl saptanır?

Adrenal kitlelerin çoğu benign yani iyi huyludur. İyi huylu kitleler fonksiyonel olup olmamasına göre ikiye ayrılır. Kitlelerin %80’i fonksiyonel değildirler, yani herhangi bir hormon salgılamazlar. Bu nedenle herhangi bir şikayete yol açmazlar ve görüntüleme yöntemleri esnasında tesadüfen saptanırlar.

Fonksiyonel olanlar (cushing sendromu, feokromasitoma, conn sedromu, virilizan tümörler) hormon salgılarlar ve bu hormonların fazlalığına bağlı bulgulara yol açarlar.

Adrenal kanser oldukça nadirdir ve ileri yaşta görülür.

 

Adrenal bez kitlelerinde bulgular nelerdir?

Salgılanan hormon tipine bağlı olarak şikayetler şu şekilde gelişir;

Feokromasitoma: Fazla miktarda adrenalin salgılanır. Kontrol altına alınamayan hipertansiyon, baş ağrısı, panik atak ve çarpıntı ile seyreder

Cushing sendromu: Fazla miktarda kortizol salgılanır. Obezite, diyabet ve yüksek tansiyon ile seyreder.

Conn sendromu: Fazla miktarda aldesteron salgılanır. Hipertansiyon ve düşük kan potasyum seviyeleri ile seyreder.

 

Tanı için hangi tetkikler yapılır?

Adrenal kitlelerin ayırıcı tanısı genel cerrahi, endokrinoloji ve radyoloji uzmanlarının ortak çalışması ile yapılır. Bu oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte başlıca hormonal testler ve görüntüleme yöntemleri olmak üzere birçok test yapılır.

 

Adrenal kitlelerin tedavisi nasıldır?

Adrenal kitlelerin öncelikli tedavisi cerrahi olarak çıkarılmalarıdır. Ancak bazı durumlarda takip veya ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

 

Can Sağlık Grubu’na bağlı İzmir Özel Can Hastanesi ve Salihli Özel Can Hastanesi’nde adrenal kitlelerin tanı ve tedavileri genel cerrahi, endokrinoloji ve radyoloji uzmanlarından oluşan alanında çok ciddi bilimsel bilgi, beceri yanı sıra deneyime de sahip uzman hekimlerce değerlendirilmekte ve en doğru tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Lütfen bilgi ve randevu alınız.

 

Kaynakça

1- William F Young,Jr et all https://www.uptodate.com/contents/evaluation-and-management-of-the-adrenal-incidentaloma

2- Andre Lacroix – https://www.uptodate.com/contents/clinical-presentation-and-evaluation-of-adrenocortical-tumors