Randevu Al

Karaciğer Kitleleri Nelerdir

Karaciğer kitleleri nelerdir?

Karaciğer kitlelerinin çoğunu iyi huylu tümörler oluşturur. Kötü huylu tümörlerin büyük çoğunluğunu diğer organlardan karaciğere sıçrayan metastazlar oluştursa da karaciğerin kendi kanseri de azımsanmayacak oranda görülmektedir. Özellikle iler düzey karaciğer yağlanması olan hastalar, kronik hepatit B ve C hastaları ve sirozu olan hastalar risk altındadırlar.

 

Karaciğer kitlelerinde bulgular nelerdir?

Çoğunlukla herhangi bir bulgu göstermezler ve diğer nedenler dolayısıyla yapılan görüntüleme tetkiklerinde tesadüfen saptanırlar. Özellikle kanser hastalarında;

  • Bulantı,
  • Kusma,
  • Kilo kaybı,
  • Karın ağrısı,
  • Halsizlik,
  • Sarılık ve ateş görülebilir.

 

Karaciğer kitlelerinde tanı nasıl konur?

Karaciğer kitlelerinin çoğunda tanı tesadüfen yapılan tetkiklerde saptanır. Kanser açısından şüpheli kitlelerde biyopsi yapılarak tanı kesinleştirilir.

 

Karaciğer kitlelerinde tedavi nasıldır?

İyi huylu kitlelerin çoğunluğu takip edilir. Kanser tanısı alan hastalarda öncelikle hastalığın yayılımı araştırılır. Cerrahi için uygun olan hastalara kitle çıkarılması veya karaciğer nakli planlanabilir. Ek olarak kemoterapi, radyoterapi, immünöterapi ve akıllı ilaç gibi sistemik tedaviler ve/veya kitlenin ısı, soğuk, alkol enjeksiyonu, kemoterapötik ilaç veya radyoaktif küreler ile lokal olarak yok edilmesi gibi tedaviler de uygulanabilir.

 

Can Sağlık Grubu’na bağlı İzmir Özel Can Hastanesi ve Salihli Özel Can Hastanesi’nde karaciğer kitlelerinin tanı ve tedavileri genel cerrahi, gastroenteroloji ve radyoloji uzmanlarından oluşan alanında çok ciddi bilimsel bilgi, beceri yanı sıra deneyime de sahip uzman hekimlerce değerlendirilmekte ve en doğru tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Lütfen bilgi ve randevu alınız.

 

Kaynakça

1-Jonathan M Schwartz et all – https://www.uptodate.com/contents/approach-to-the-adult-patient-with-an-incidental-solid-liver-lesion

2-Marrero JA, et al. Diagnosis, staging and management of hepatocellular carcinoma: 2018 practice guidance by the American Association for the Study of Liver Diseases. Hepatology. 2018;68:723.