Sünnet

Sünnet, Ne Zaman, Nerede, Nasıl ve Kime Yaptırmalıyım?

Ailelerin bu soruları kendilerine, etraflarına ve hekimlere bu denli çok soruyor olmaları bu konudaki farklı yorum ve uygulamaların bir göstergesidir. Tarih boyunca en sık uygulanan, aynı zamanda da üstünde tartışmaların en sık yaşandığı cerrahi girişimdir.

 

Sünnet Nedir?

Penisi örten deri (prepisyum)’nin, penis başını örten kısmının cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Tüm dünyada sünnet sıklıkla dini ve kültürel nedenlerle yapılmaktadır. Sünnetin gerektiği çeşitli tıbbi nedenler de bulunmaktadır. Balanit (penis başı iltihabı), balanopostit (penis başı ile sünnet derisi iltihabı), parafimozis (geriye doğru çekilmiş sünnet derisinin yerine getirilememesi), fimozis (sünnet derisi ucunun çok dar olması), çok uzun sünnet derisi varlığı, sık idrar yolu enfeksiyonu geçirme ya da idrar yolu enfeksiyonu geçirme ihtimali olan böbrek ve idrar yolları problemleri bu tıbbi nedenlerdir. Ayrıca, AIDS gibi hastalıkların yaygın olduğu bölgelerde koruyucu amaçlı ve penis kanserinden korunma amacıyla da sünnet yapılmaktadır.

Bazı durumlarda da sünnet yapılmaması gerekir. Halk arasında peygamber sünneti ya da doğuştan sünnetli olarak bilinen hipospadias, penisin çok küçük olması, peniste ciddi eğrilik gibi durumlarda sünnet yapılmamalıdır.

 

Sünnet Nerede Yapılmalı?

Sünnet bir ameliyattır. Bu nedenle çocuklara uygulanan diğer tüm cerrahi girişimler gibi steril koşullarda, ameliyathanede yapılması en uygunudur. Çocuğun yanında olalım daha az travmatik olsun düşüncesiyle evde ya da başka ortamlarda yapılacak sünnet ile çocuğunuz çok daha fazla psikolojik ve/veya fiziksel travmaya maruz kalabilir.

 

Sünneti Kim Yapmalı?

Sünnetin bir cerrahi işlem olduğu ve her cerrahi işlem gibi komplikasyonları olabileceği gerçeği unutulmamalıdır. Oluşabilecek komplikasyonlara da zamanında ve uygun müdahaleyi yapabilecek bilgi ve deneyimde, bu işin eğitimini almış cerrahlar tarafından yapılması en idealidir.

 

Sünnet Ne Zaman Yapmalı?

Bu sorunun tek bir cevabı olmadığı gibi bu konuda da ortak bir görüş yoktur. Ebeveyn ve doktorların sünnet zamanına karar verirken çocuğun bazı anatomik ve fizyolojik süreçlerini de göz önünde bulundurması gerekir.

 

Fallik Dönem (3-6 yaş aralığı)

Çocuğun ruhsal gelişiminde önemli bir dönemdir. Bu dönemde yapılacak sünnetler çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyebilir, kendisine ceza vermek için yapıldığı, pipisinin kesileceği duygusu (kastrasyon fobisi) gelişebilir. Sünnet genel anestezi altında dahi yapılsa bu olumsuz etkilenme ile karşılaşılabilir.

 

Sünnette Anestezi Tercihi Ne Olmalıdır?

Sünnet derisi sinir yoğunluğu bakımından en hassas bölgelerden biridir.

Yenidoğanın ağrı duymadığı ve bu dönemde anestezisiz sünnet yapılabileceği eski inanış bilim dışıdır. Yani yenidoğan bebekler de ağrı duymaktadır. Sünnetin ameliyathanede genel anestezi altında ve lokal uyuşturucu desteğiyle yapılması en idealidir. Bir iki aylık gibi küçük bebeklerde ve görece büyük (9 yaş ve üstü) çocuklarda mutlaka çocuğun isteği/tercihi/ onayı ile lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

 

Son olarak; çocuk sünnet öncesinde yaşına uygun, anlayacağı şekilde bilgilendirilmelidir. Yalan söyleme, kandırma gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. Çocuktan gerçeğin saklanması, aile ve hekimlere karşı güvensizlik yaratabilmekte ve bu çocuğun yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir.

Online Randevu
İçin Tıklayınız

İZMİR CAN HASTANESİ'NDE KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP YAPTIRIN

Check-up sizi hayata bağlar! Yılda 1 defa check-up yaptırmak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
Kişiye özel check-up paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.