Randevu Al

Covid-19 Pandemisi Sürecinde Obezitenin Etkileri

Covid-19 ve Obezite Cerrahisi

Tüm dünyada pandemi haline gelen Covid-19 ciddi bir hastalıktır. Akciğerlerde gaz alışverişinin yapıldığı hava kesesi olarak da bilinen alveollerde yangı (inflamasyon) nedeniyle, duvar kalınlaşmasına sebep olduğu için kanda karbondioksit birikmesine ve oksijen azalmasına sebep olmaktadır. Kronik hastalığı olan ve yaşlı bireylerde hastalığın ağır seyretme ihtimali ihtimali artsa da gençlerde de ağır seyredebilmektedir. Maalesef henüz çok etkin bir tedavisi olmadığından dolayı ölüme sebebiyet verebilmektedir. Etkili aşı seçeneklerimiz olmasına rağmen gerek maliyet gerekse aşı reddi nedeniyle aşılanma oranları dünyada istenilen seviyeye gelmemiştir. Bu durum çeşitli mutasyonlara ve varyasyonlara sebep olmaktadır. Maalesef varyasyon virüslerin mevcut aşılara duyarlılığı da azalmaktadır. 3. doz aşı tavsiye edilmeye başlanmıştır.

 

Tüm dünyada maske, mesafe, temizlik, sosyal izolasyon, kapanma, seyahat kısıtlamaları, karantina gibi önlemlerden bunalma ve yorgunluk olduğundan dolayı yeni varyasyonlar kısa sürede tüm dünyaya yayılabilmektedir. Ne zaman biteceğini, ne zaman yeni bir varyasyon ortaya çıkacak, bu varyasyonda aşı etkili olacak mı, hastalık ne şiddette seyredecek maalesef tahmin edilememektedir. Tüm bu belirsizlikler göz önüne alındığında gerekli olan hastalara obezite cerrahisi tavsiye edilmektedir.

 

Obezite, her zaman ciddi bir problem olmakla birlikte daha az hareketli yaşam, konsantre gıdalar, yoğun iş ve okul yaşamı, bu nedenle düzensiz yeme mecburiyetinden dolayı özellikle son yüzyılda çağın vebası haline gelmiştir. Birçok organ ve sistemi etkilemesine ile birlikte akciğer kapasitesini ciddi ölçüde azaltmaktadır. Nefes almada zorluğa sebep olmaktadır. Bu nedenle Covid-19 un ağır seyrettiği kronik hastalıkların başında obezite de bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalarla da ispatlanmıştır.

 

Obezite cerrahisi, kabul edilebilir komplikasyon oranları ile günümüzde güvenle uygulanan etkin bir tedavi yöntemidir. Operasyon sonrasında boy kilo oranına göre değişmekle birlikte ilk 3 ay içerisinde bile 20-30 kg kilo vermek mümkündür. Kilo vermenin akciğer üzerine ve İmmün Sistem üzerine olumlu etkileri, diğer organ ve sistemlerin doğal çalışmaları göz önüne alındığında Covid-19 hastalığı için risk faktörlerini azaltacağı düşünülmektedir. Gerekli olan hastalarda obezite cerrahisini bir çok nedenin yanında Covid-19 salgınından dolayı da tavsiye ediyoruz.

 

Obezite ile ilgili tüm sorularınız, bireysel tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi için Özel Can Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine davetlisiniz. Sağlıklı mutlu bir yaşam dileriz.

 

Doç. Dr. Mesut Sipahi
Genel Cerrahi
Özel Can Hastanesi