Randevu Al

Covid-19 Aşısı Kanser Hastalarını Korur mu?

Bağışıklığı baskılanmış (organ nakilli ya da kanser tedavisi gören) hasta grubundaysanız aşı olmak sizi korur mu?  Son zamanlarda aşının etkinliği özellikle bağışıklığı baskılanmış hasta grubunca daha fazla sorgulanıyor. Aşıların kullanımındaki yaygınlık, yeni geliştirilen aşıların sayısındaki artış insanlığa umut olmaya ve başarılı sonuçlar vermeye devam ediyor.

Peki eğer halen kanser nedeniyle tedavi görüyorsunuz ya da herhangi bir nedenle bağışıklık sistemi baskılanmış hasta grubundaysanız aşılar sizi ne derece korur? Bu konuda kafanız biraz karışık olabilir.

Bağışıklığı baskılanmış hastayım fakat tüm aşılarımı oldum, Covid-19’dan korunur muyum?

Tam olarak değil, Şunu biliyoruz ki Covid-19 aşıları sağlıklı insan nüfusunda büyük oranda etkilidir. Fakat bağışıklığı baskılanmış hastalar iyi ve yeterli bağışıklık yanıtı oluşturmadığından, özellikle yüksek derecede bağışıklığı baskılanmış hastalar yeterli koruyucu yanıtı oluşturamayabilir. Eğer bu iki hasta grubuna dahilseniz Covid-19 enfeksiyonu geçirme olasılığınız -aşı olmuş dahi olsanız- hala var demektir

Yeni çalışmalarla bağışıklık yetmezliği olan kişilerle ilgili çok şey değişti mi?

Şimdilik çok şey değişmedi. Halen bir çok bulaşıcı hastalığa yakalanma olasılığınız olduğu için tıpkı pandemi öncesinde olduğu gibi bağışıklığı baskılanmış hastaların aldığı koruyucu önlemleri almanız gereklidir. Maske kullanımı, sık sık el yıkamak ve kalabalıklardan uzak durmak bunlardan bazılarıdır.

Bunun önemli bir istisnası toplumdaki herkesin aşılı hale gelmesidir. Aşılı bir kişinin dahi Covid-19 bulaştırma olasılığı göz önüne alındığında, Covid-19 bulaşma ihtimalinin sıfır olduğu söylenemez. Yine de sağlıklı bağışıklık sistemine sahip insanlar için bu bulaşma oranı çok düşüktür. Eğer içinde bulunduğunuz topluluğun aşılanma durumundan emin değilseniz en doğru yaklaşım çevrenizdeki kimsenin aşılı olmadığını varsaymak ve ona göre davranmaktır.

Bağışıklığı baskılanmış kişiler için bu durum ne zaman değişebilir?

Aşılama hızlarındaki artış, şartların gelecekte daha az sınırlandırıcı olacağını düşündürmektedir. Elbette bağışıklığı baskılanmış hastaların tek korunması gereken enfeksiyon Covid-19 olmayıp soğuk algınlığı, grip, zatürre gibi durumlarından da kendilerini korumak adına maske kullanması en doğrusudur.