Randevu Al

Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı gebelik, psikolojik gebelik olarak da adlandırılabilir. Çünkü bu durum, psikolojik bir bozukluğun fiziksel yansıması olarak açıklanır. Yalancı gebelik durumunda, kadında gebelik olmadığı halde vücudunda gerçek bir gebeliği taklit eden belirtiler görülebilir. Çeşitli hastalıklar veya psikolojik rahatsızlıklar kadında kendini hamile gibi düşünmeye iter ve bunun sonucunda yalancı gebelik ortaya çıkar.

Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yalancı gebelik belirtileri, normal bir gebelikte görülen belirtiler ile aynıdır. Bu yüzden kişi, kendini gerçekten hamile olduğuna inandırır. Kadının karnı ve memeleri büyüyebilir, adeti kesilebilir, göğüsten süt gelebilir, bulantı ve kusma görülebilir. Bağırsak hareketleri karındaki bebeğin hareketi gibi hissedilirken yükselen tansiyon ise bebeğin kalp atışları gibi hissedilebilir. Aynı şekilde karın ağrısı, doğum sancısı gibi algılanabilir. Hatta yalancı gebelik yaşayan bazı kadınlar, ultrason esnasında bebeğin göründüğünü iddia eder.

Yalancı Gebelik Neden Olur?

  • Gebeliğin çok istenmesi,
  • Gebe kalma ihtimalinin olması,
  • Çevre baskısı etkisiyle çocuk isteği,
  • Gebe kalınamaması,
  • Tüplerin bağlanması ya da rahmin alınmış olması,
  • Gebelik kayıpları (düşük, ölü doğum gibi travmalar) yaşanması
  • Tam tersi, gebe kalmaktan aşırı dercede korkan kadınlarda da görülebiliyor.

Eğer yalancı gebelik sorunun altında yatan depresyon gibi psikolojik bir hastalık varsa kişinin profesyonel destek alması gerekir. Merkezi sinir sistemi veya endokrin sistemle ilgili sorunlar varsa tedavi edilmesi ya da kişideki bu durumun hangi sebepten kaynaklandığının çözülmesi gereklidir.

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı gebelik yaşayan kadınlar, gebelikte görülen belirtiler ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvururlar. Yalancı gebeliğin tanısını koyabilmek için hamilelikte yapılan testlerin aynısı yapılır. Hekim tarafından öncelikle pelvik muayene, fiziksel muayene yapılır. Sonraki aşamada hastadan idrar tahlili ve ultrason görüntüsü istenebilir. Tetkikler sırasında gebeeliğe dair hiçbir bulgu rastlanmaz ise gebeliğin gerçek olmadığı anlaşılır.

Yalancı Gebelik Tedavisi

Yalancı gebeliğin tedavisinde jinekolog ve psikiyatristin uyumlu çalışması ile iyi sonuçlar alınması mümkündür. Negatif çıkan gebelik testinin sonuçları hastaya çok dikkatli ve hassas bir şekilde aktarılmalıdır. Çünkü hastayı gebe olmadığı konusunda ikna etmek çok zordur. Tedavide psikoterapi uygulanması, algının devamı halinde psikolojik izlem ve gerekirse antipsikotik ilaç kullanımı başlatılabilir.