Randevu Al

Ayrıntılı Fetal Ultrason ve Fetal Ekokardiyografi

Ayrıntılı fetal ultrason, öncelikle fetal anatomiyi değerlendirmek ve herhangi bir fetal anomalinin varlığını tespit etmek için kullanılan bir ultrason muayenesidir. Bu özelleşmiş ultrason muayenesi ikinci trimesterde, ideal olarak 18 ila 24 gebelik haftaları arasında yapılır. Ayrıntılı ultrason, doğum öncesi bakımın rutin bir parçasıdır ve daha önce ultrason yaptırmış olsanız bile yapılması önerilmektedir.  Bu ultrason muayenesi ile bebeğinizin ve hamileliğinizin daha detaylı değerlendirilmesi sağlar. Muayeneyi yapan perinatoloji uzmanı her şeyin beklendiği gibi geliştiğinden emin olmak için fetal anatomiye odaklanır, ölçümler yapar, tüm majör fetal organları değerlendirir ve ayrıca fetal kromozom anomalileri için artan riskle ilişkili olabilecek belirteçlerin varlığına bakar. Herhangi bir anormallik bulunursa, perinatoloji uzmanı tarafından danışmanlık verilir  ve daha ileri testler için seçenekleriniz belirlenir.

Perinatoloji uzmanı, ayrıntılı ultrason sırasında fetal ekokardiyografi de yapacaktır. Fetal ekokardiyografi, fetal kalbin pozisyonunu, boyutunu, yapısını, işlevini ve ritmini değerlendirmek için hamilelik sırasında yapılan özel bir ultrason testidir ve bebeğin kalbinin ayrıntılı bir değerlendirmesini sağlar. Bu, bebeğin doğumdan sonra tıbbi ve cerrahi müdahaleye daha hızlı erişmesini sağlar. Bazı doğumsal kalp hastalıklarında, doğum öncesi tanı ve tedavinin sonuçları iyileştirdiği gösterilmiştir.

Ultrasonun fetüse zararlı olduğuna dair bir kanıt yoktur. Ultrason ve doğum kusurları, çocukluk kanseri veya yaşamın sonraki dönemlerinde ortaya çıkan gelişimsel sorunlar arasında hiçbir bağlantı bulunamamıştır.

Fetal kalbin ayrıntılı değerlendirilmesi, ayrıntılı ultrasonunun önemli bir parçasıdır. Bu iki muayene farklı doktorlar tarafından değil, fetüsün tüm anatomisine ve hastalıklarına hakim perinatoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Bu sayede fetüse ait farklı organ sistemlerini içeren hastalıkların tanısı daha net konulabilinir ve gerekli tanısal testler ve tedaviler daha hızlı ve doğru uygulanabilir.