Randevu Al

Tüberküloz (Verem) Nedir?

"1947’den beri ülkemizde ocak ayının ilk haftası Verem Eğitimi Ve Propaganda Haftası olarak belirlenmiştir."

Tüberküloz (verem), kronik (uzun süreli) enfeksiyon hastalıklarının en yaygınlarından biri olup tedavi süresi diğer enfeksiyon hastalıklarına göre daha uzun sürer. Tedavi edilmediğinde veya düzensiz tedavi edildiğinde hastalık kronikleşmekte ya da çok ilaca dirençli tüberküloz gelişebilmektedir. Tüberküloz (verem) en sık olarak akciğerleri tutan bunun dışında vücudumuzda pek çok organı da etkileyen Mycobacterium tuberculosis denen bir mikrop ile oluşur. 

 

Tüberküloz (TB) Nasıl Bulaşır?

Akciğer tüberkülozu (hastalık aktif iken) damlacık yolu dediğimiz konuşma, öksürme, hapşırma hızlı nefes vermeye neden olan durumlarda havaya yayılan damlacıkların havada asılı iken başka kişilerin soluması ile bulaşır. Akciğere gelen mikrop ya vücutta hapsedilir ve sessiz bir enfeksiyon olarak kalır ya da hastalık yapar. Sessiz enfeksiyon olanların onda biri de ileri bir tarihte hastalanabilir.

 

Tüberküloz Kimlerde Daha Sık Görülür?

Tüberküloz (verem);  5 yaş altındaki çocuklar, yaşlılar, HIV enfeksiyonu olan, bağışıklığı baskılayan tedavi alan, diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği, kanseri olan kişiler, ideal vücut ağırlığının %90’ından daha az kiloda olanlar, sigara içenler, ilaç bağımlılığı olanlar ya da alkol kullananlarda, kömür tozunda çalışanlarda daha sık görülür.

 

Tüberküloz Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

En sık belirtisi 2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısıdır. Tanısı, balgamda ya da solunum yolundan alınan örneklerde mikrobun gösterilmesi ile konulur.

 

Tedavisi vardır, Düzenli bir ilaç tedavisi ile 6-9 ayda her hasta iyileşebilir.  Tedavi edilmeyen ya da yetersiz süre tedavi edilen mikrobu taşıyan olgular, aileleri, çevreleri ve toplu yaşam alanlarında toplum için ciddi bir tehlike oluşturur. Tüberküloz basilinin bulaşmasını önlemede en önemli faktörler, tüberküloz hastasının erken tanısı, uygun bir şekilde izolasyonu ve etkili bir şekilde tedavi edilmesidir.

 

TB Programları şunları yapmalıdır:

  • TB’den etkilenen kişilerle ve sanal iletişim araçlarını kullanan tüm paydaşlarla doğru iletişimi sağlayın.
  • TB tedavisi gören kişilerin evlerinde, kullandıkları TB ilaçlarının birkaç aylık mevcutlarını bulundurun.
  • Yerel şartlara göre uygun dijital uyum / destek araçlarını kullanılmasını sağlayın.
  • TB'li kişilerin gerekli psiko-sosyal, beslenme, ekonomik destek almasını sağlayın.
  • TB bakım sağlayıcılarının iyi bilgilendirildiğinden emin olun ve gerekli kişisel koruma ekipmanlarını kullanın.
  • Enjeksiyonu olmayan ilaca dirençli TB tedavisine geçin. Yan etkilerin uzaktan izlenmesi ve hastane ziyaretlerinin en aza indirilmesi için gerekli sistemlerin mevcut olduğundan emin olun.
  • Karantina durumlarında erken tedarikle yerel dağıtım ve nakliyeyi dikkatli bir şekilde planlayarak kesintisiz TB ilaç tedarikini sürdürün.